Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область.djvu/684

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

РОВЕНЬКИ МІСТО ОБЛАСНОГО ПІДПОРЯДКУВАННЯ

РОВЕНЬКИ

Ровеньки — місто обласного підпорядкування. Розташоване за 60 км на південний схід від Луганська. Через місто проходить залізнична лінія Дебальцеве—Звереве, за 10 км — автомагістраль союзного значення Харків—Ростов. Асфальтованими шосейними шляхами Ровеньки зв’язані з Луганськом, Краснодоном, Антрацитом. Адміністративно місту підпорядковані селища: Кленовий, Михайлівка, Нагольно-Тарасівка, Новодар’ївка, Ясинівський. Населення — 60 тис. чоловік.

Перша згадка про Ровеньки зустрічається в документах початку XVIII століття.

Прагнучи до централізації і зміцнення своєї влади, Петро I обмежив вольності донського козацтва, заборонив козакам самочинно займати землі по Дінцю. У травні 1705 року цар наказав ліквідувати всі поселення, які незаконно заснували козаки після 1695 року, а жителів їх перевести на лівий бік Дінця; біглих людей, які перебували в цих поселеннях, вислати в Росію і надалі до виходу спеціального наказу не заселяти згадані місця. Козаки не поспішали виконувати цей наказ, просили государя не чіпати поселення. Але їм було відмовлено в проханні. Для найшвидшого виконання царської волі в липні 1707 року на Дон було послано стольника Леонтія Шеншина.

В його донесенні і називається «городок Ровенёк», що також входив до числа самочинно заселених місць[1].

Назва міста походить від річки Ровенька і балки, в районі яких воно розташоване.

У 30-х рр. XVIII століття поселення було одним з опорних пунктів укріпленої української лінії, збудованої для захисту південних кордонів Російської держави від султанської Туреччини і Кримського ханства. З метою колонізації і найшвидшого заселення Донецького степу уряд охоче роздавав великі ділянки землі дворянам. Особливо щедро, у великій кількості він дарував їх своїм прихильникам після знищення Запорізької Січі (1775 р.). На Донеччині діставали землю найчастіше офіцери Бахмутського полку. Слобода Ровенецька стала центром величезного маєтку

  1. Историческое описание земли области Войска Донского, стор. 366.