Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область.djvu/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ПОЛТАВСЬКА
ОБЛАСТЬ

Полтавська область розташована на Лівобережжі України. На півночі вона межує з Чернігівською та Сумською, на сході — з Харківською, на півдні — з Дніпропетровською і Кіровоградською, на заході з Черкаською і Київською областями УРСР. Площа області — 28,8 тис. кв. км. Населення — 1681,7 тис. чол.; густота — 58,4 чол. на 1 кв. км. У містах проживає 620,9 тис. чол., у селах 1060,8 тис. чоловік. Українців — 93,4 проц., решта — інші національності.

Область поділяється на 25 районів. В її межах 12 міст (2 — обласного підпорядкування та 10 — районного), 18 селищ міського типу, 3 робітничі селища та 2224 сільських населених пункти, підпорядкованих 18 селищним та 378 сільським Радам депутатів трудящих.

В області — значні поклади корисних копалин. Тут виявлено 13 родовищ нафти і газу: Радченківське, Сагайдацьке, Зачепилівське, Кибинцівське. Глинсько-Розбишівське, Більське, Чорнуське, волоське та інші.

Серед корисних копалин важливе місце належить залізним рудам. Великі їх поклади залягають у межах т. зв. Кременчуцької магнітної аномалії, створюваної залізистими кварцитами, що простягаються від Криворіжжя і проходять за 8 км на схід від Кременчука. Найбільше промислове значення має Ралещинське родовище. У Кременчуцькому районі є також величезні запаси кварцитів, які легко піддаються збагачуванню.

Понад Дніпром залягають поклади граніту. Сотні тисяч кубометрів граніту щороку добувають тільки з 6 кар’єрів — Крюківського, Чикалівського, Тахтаївського, Малокохнівського, Піщанського, Редутського — в Кременчуцькому районі.

Майже в кожному районі є поклади високоякісних глин, придатних для виробництва цегли, гончарної черепиці, посуду тощо. Зустрічається і мергель. Найбільші родовища його зосереджені поблизу селища міського типу Градизька Глобинського району та села Максимівни Кременчуцького району (гора Пивиха).

Крім звичайних сортів піску, які використовуються на цегельних заводах, у цементному виробництві і для виготовлення залізобетону, на Полтавщині є поклади високоякісного чистого кварцевого піску та його кольорових різновидностей, придатних для виробництва скла і силікатної цегли. Більшість цих родовищ зосереджені в Зіньківському, Миргородському, Диканському, Кременчуцькому і Гадяцькому