фізкультурне виховання, щоб воно було за невід’ємну частину шкільного життя. Фізкультура ще й має вагу тим, що вправами, розвагами, спортом використовується ту зайву енерґію, яку було б витрачено на передчасні статеві перечування. Питання про використання фізкультури в боротьбі з статевими надуживаннями та збоченнями треба докладніше опрацювати для практичного здійснення.
Крім статевого виховання та освіти, фізкультури, оздоровлення праці й побуту школярів, для боротьби з онанізмом потрібні широкі оздоровчі заходи для дитинства й періодичні огляди та систематичне лікування недокрівних та неврастеників.
Нервовий розлад сприяє онанізмові, онанізм призводить до недокрів’я та неврастенії. Тому завдання лікаря — звернути найбільше уваги на статеві перечування дитини і своєчасно вжити заходів, якщо виявиться, що дитина онанує. А до того ще треба порадити батькам, щоб доглядали дитину. Крім того, слід звертати увагу на режим для усунення всіх сприятливих моментів до онанізму.
Щодо численних сприятливих моментів у вигляді спільного спання на ліжку, покотом, впливу подразнювального харчу тощо, то про це вже було сказано вище й досить написано по численних брошюрах. Тут варто лише застерегти, що іноді вагу їх в питанні поширення онанізму перебільшують. Основною причиною поширення онанізму є оточення, переобтяжене