Перейти до вмісту

Сторінка:Агатангел Кримський. Історія Туреччини (1924).djvu/18

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

кордонів малоазійського турецького султанства Іконійського. Володарем був тоді Аладдін Кей-Кобад I (бл. 1219–1236), але тяжкий удар упав уже на його наступника. Той наступник, султан Гіяседдін Кей-Хосров II (бл. 1236–1245), опирався проти монголів збройною силою; та 1244 р. всенький його опір було зламано, монгольські полчища з огнем і мечем перейшли півостровом геть аж до Ангори, — і турецький султан-сельджук мусів визнати себе за васала монголів.

Воно правда, од монгольської столиці Мала Азія лежала настільки далеко, що сельджуцька залежність од монголів залишилася в дальшому лиш номінальна. Але через оту навалу вже захиталася давня сила й повага сельджуцького султана серед його емірів, чи ханів (князів), що феодально правували в окремих частинах Малої Азії; кожен з них одтоді почав робити заходи, щоб геть до краю одзволитися од центральної султанської влади. Окрім того, так років десятеро перед тим, іще за султана Ададдіна Кей-Кобада I (бл. 1219–1236) монгольський потік одтіснив собою із середньоазійської країни до малоазійської, крізь півн. Персію та Азербейджан, нову вітку турецького плім'я — османську, під проводом ватажка Ертогрула; а назву свою османська орда дістала з наймення Ертогрулового сина Османа, що народився вже в Малій Азії (1258). Ертогрул, укупі із своїм ще грубим та варварським плім'ям, став на військову службу до одноплемінних йому сельджуцьких султанів[1], і от його орді наділено було для кочування місцевість у Фригії, на візантійському кордоні. Син його, Осман, 1289 р. вшанований був еміровим титулом — і, таким чином, до удільних турецьких емірів сельджуцьких додався ще один турецький емір, тільки не сельджуцький, а османський.

Доля османського уділу і буде рямкою для оповідання про історію Туреччини.


VI.
Про термін „Туреччина“.

Варто зробити тут застереження про той спеціальний зміст, який ми надаємо термінові „Туреччина“, ба навіть термінам „турок“, „турецький“.

Властиво, „турок“ — це достоту те саме, що й „тюрк“. Отож у широкому розумінню цього слова турками треба називати геть усіх тюрків: туркестанських, кавказьких, малоазійських, чи инших. Але в вузькому розумінню, коли ми говоримо..про „турків“ і про „історію Туреччи-

  1. Як турки сельджуцькі, так і турки османські, належали до турецького коліна огузів