Сторінка:Адольф Лоос Орнамент і Злочин.djvu/1

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


Адольф Лоос
Орнамент і Злочин
Вперше опубліковано у Les Cahiers d’aujourd’hui, N°5 — Juin 1913
(українською переклав Р. Франків, 2020)

Ембріон людини, перебуваючи всередині утроби, проходить усі фази життя тварин. Коли людина народжується, її інстинкти відповідають інстинктам новонародженої собаки. В дитинстві вона проходить усі етапи, що відповідають історії людства. У два роки вона схожа на папуаса, у чотири — на давнього германця, у шість — на Сократа, у вісім — на Вольтера. Коли їй вісім років, вона усвідомлює фіолетовий колір, відкритий у вісімнадцятому столітті, бо до цього фіолетовий був синіми, а фіолетові риби — червоними. Фізики сьогодні показують кольори у сонячному спектрі, які вже названі, але їх усвідомлення зарезервоване для наступних поколінь.

Дитина аморальна. Так, як для нас папуас. Папуас вбиває своїх ворогів і їсть їх. Він не злочинець, але якщо сучасна людина когось вб'є і з'їсть, вона буде злочинцем або виродком.

Папуас татуює свою шкіру, човен, стерно, весла; коротше, все, що потрапляє йому до рук. Він не злочинець. Сучасна людина, яка татуює себе — злочинець або виродок.

Є в'язниці, в яких вісімдесят відсотків ув'язнених татуюються. Татуйовані чоловіки, які не знаходяться за ґратами, є або прихованими злочинцями, або виродженими аристократами. Якщо хтось із татуюванням помирає на волі, то він робить це за кілька років до того, як вчинив би вбивство.

Бажання декорувати своє обличчя, та все до чого можна дотягтись, є джерелом графічного мистецтва. Це перші звуки живопису. Все мистецтво еротичне.

Перший винайдений орнамент — хрест, мав еротичне походження. Перший твір мистецтва, перша художня дія з'явилась, коли перший художник шкрябав по стінах, щоб відвести душу. Горизонтальна лінія: жінка. Вертикальна лінія, що її пронизує — чоловік. Людина, яка створила його, використовувала те саме бажання творчості, що і Бетховен, вона була в тому ж стані піднесення в якому Бетховен створив Дев'яту симфонію.

Однак, сучасна людина, яка наносить на стіни еротичні образи під впливом внутрішнього бажання — злочинець або виродок. Переважно, такі люди цей поклик найсильніше відчувають в туалеті. Можна оцінити культуру країни за кількістю нашкрябань на стінах вбиралень. У дітей це природно: їхній першій художній прояв — це накреслення еротичних символів на стінах. Але те, що є природним для папуаса та дитини, для сучасної людини ознака виродження.

Я виявив таку істину і представляю її світу: еволюція культури рівнозначна усуненню орнаменту з предметів щоденного вжитку. Я гадав, що даю світу нове джерело задоволення; він не подякував мені. Люди стали сумними і зневіреними. Їх пригнічувало усвідомлення того, що більше ніякого нового орнаменту створити буде неможливо. Чому те, що доступне кожному африканцю, що могли робити всі народи та епохи, заперечується нам, людям XIX століття?

Те, що людство досягло за попередні тисячоліття без декору, легковажно відкинули і прирекли на знищення. У нас більше немає тесаних лавок періоду Каролінгів, але будь-