Сторінка:Адріян Кащенко. З Дніпра на Дунай (1919).djvu/51

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

суху галявину, почав порядкувати військо до далекої дороги.

Ввесь день козаки вирубували дрючки, щоб на них нести всяку вагу, та плели з лози сакви на печений хліб та сало; що ж до дрібної ваги, як от тютюн, порох та кулі то все те зразу було поділене на всіх козаків рівно.

Багаття сей день запорожці не роскладали, щоб з московського стану не побачили диму, й харчувалися ввесь день хто чим. Тут же, недалеко річки Сисиної, вони й ночували, а ранком другого дня полковник підняв козаків і рушив у поход.

Петро Рогоза, як осавул, мусив вести перед війська, Гнат же пішов слідом по ньому.

Трава в плавні була козакам вище голови, осока й очерети стояли стінами; віття гнучких верб зачіпало козаків за шапки й било по плечах, а колюча ожина плутала їм ноги. Йти було дуже важко, а найважче переднім, бо їм доводилось уминати траву, ламати очерети, рвати ногами осоку й ожину та до того ще й роздивлятись, щоб не потрапити в болото.

Поперед козаками, налякані шелестом та гоміном, розбігалися, ховаючись у траві, вовки, вепрі, сугаки[1], лисовини, барсуки й горностаї, а з ближчих озер піднімалися й перелітали на дальніщі озера та протоки великі зграї лебедів, гусей, лелек, баб[2] та чайок; коли ж піднімалися злякані качки, то заступали світ сонця безліччю своїх крил.

За ґерґотанням озерної птичини неможна було

  1. Дикі кози.
  2. Баба — пелікан.