Сторінка:Анатоль Франс. Повстання анголів. 1926.pdf/28

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

блукав проміж найбільш екстравагантних вигадок. Нарешті, бажаючи як найшвидче дізнатися правди, ретельний доглядач книжок покликав служку.

Але Іполіт не знав нічого. Портьє теж нічого не міг пояснити. З усієї служби ніхто нічогісінько не чув. M-r Сар'єт спустився до кабінету Рене д'Еспарв'є; той прийняв його в халаті та з нічним чепчиком на голові, вислухав його оповідання з виглядом поважної людини, кому морочать голову чор'зна чим і пустив його від себе зі словами, де так і прохоплювалось прикре співчуття до хорого на розум:

— Не турбуйтесь, шановний m-r Сар'єт і будьте певні, що ви знайшли книжки сього ранку там, де їх залишили вчора ввечері…

M-r Сар'єт іще раз двадцять, і все без наслідків, повторював свої допити та врешті так зденервувався, що вночі не міг спати. Ранком, вступивши о сьомій годині до залі бюстів і глобів, він побачив у ній повний лад і вже хотів був з полегшенням зітхнути, коли враз серце йому заколотилося так, що ніби от от мало розірватися: на дошці каміна лежала новенька книжечка, брошуроване in-octo з закладеним у середину пальмовим ножем; очевидно, хтось розрізав її сторінки. Це була дисертація про дві сполучених в одну цілість версії Буття — книжка, що, бувши запроваджена m-r Сар'єтом на горище, напевне ніколи б звідти не вернулась, бо досі ще ніхто з приятелів д'Еспарв'є не цікавився питанням, скільки в першу книгу святого письма вклав праці редактор монотеїст і скільки політеїст.