мстячись за замах Сен-Джемського кабінету[1] проти людського права під час розриву ам'єнської угоди[2]. З примхи імператорської влади ці полонені не лишились ні там, де їх захопили, ні там, де вони спочатку оселились з своєї волі. Більшість тих, що жили тоді в Турені, були привезені туди з різних місць імперії, де їхнє перебування здалося шкідливим для інтересів континентальної політики[3]. Молодий бранець, що виїхав з нудьги прогулятися вранці, був жертвою бюрократичної влади. Вже два роки тому з наказу міністерства закордонних справ він мусів покинути клімат Монпельє, де він лікувався від грудної хвороби саме тоді, коли розірвано мир. Ледве цей молодик пізнав в особі графа д'Еглемона військового, він похопився уникнути його поглядів, зразу повернувши голову до Сізьких луків.
— Всі ці англійці такі нахабні, немов їм належить уся земна куля, — пробурмотів полковник. — На щастя, Суль[4] дасть їм доброго чосу.
Проїздячи повз колясу, полонений кинув туди оком, і, хоч його погляд був дуже швидкий, він замилувався проте сумовитим виразом, що надавав задумливому обличчю графині невимовної привабливості. Є багато чоловіків, яким владно зворушує серце самий вигляд жіночого страждання; журба здається їм обіцянкою вірності й кохання. Геть поринувши в споглядання подушок у своїй колясі, Жюлі не звернула ніякої уваги ні на коня, ні на вершника. Посторонок полагоджено міцно й швидко. Граф знову сів у колясу. Поштар силкувався надолужити згаяний час і швидко помчав подорожних узвозом, що йде край навислих скель, де стигне вуврейський виноград, де стоїть багато красивих будинків, де в далечині маячать руїни славетного абатства Мармутьє, пристановища святого Мартіна.
51
- ↑ Англійський уряд.
- ↑ Мирова угода між Францією, Англією, Еспанією та Голландією, підписана 1802 р. у французькому місті Ам'єні.
- ↑ Економічна блокада, яку провадив Наполеон, щоб послабити економічну міць Англії.
- ↑ Французький маршал, що командував 1814 р. армією, яка діяла на півдні Франції проти англо-іспанського війська.