Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Час припинення записів у книзі можна визначити досить точно. Найпізніша дата, що зустрічається в ній (серпень 1649 року), знаходиться в третій — історичній частині рукопису, яку ми, безумовно, можемо прийняти за час припинення праці автора над літописом.

Літопис, очевидно, був тим розділом книги, над яким автор працював систематично, часто повертався для роботи над ним. Саме цей документ заслуговує найбільш уважного вивчення. Слід зазначити, що рукопис виконано досить акуратно, однак в окремих частинах тексту прмітна деяка відмінність у характері письма. Зовнішній вигляд письма дозволяє припускати, що за­писи до 1645 року велися порівняно за спокійних обставин. По­чинаючи з цього року, характер письма змінюється, почерк і ви­гляд письма свідчать про поспішність. Разом з тим, під 1646 і 1647 роками в рукопис були вклеєні якісь документи або записи, можливо, у зв'язку з тим, що бракувало часу для перепи­сування їх у книгу. Відчувається поспіх у записах на сторінках 179 і 180 під 1648 роком. Така ж квапливість у письмі помітна і в записах під 1649 роком на сторінках 181 і 182, а до сторінки 183 на весь її простір був приклеєний якийсь аркуш. Очевидно, події визвольної війни 1648—1654 років відбилися на становищі автора, а згодом примусили його взагалі припинити роботу над літописом.

Наведені вище міркування і спостереження над рукописом дають підставу припустити, що робота над літописом була припинена в 1649 році, і М. Гунашевський подарував свій збір­ник Львівському братству[1].

Дані, що є в нашому розпорядженні, говорять про те, що автором Львівського літопису міг бути виходець із міщан Михайло Гунашевський. Про це свідчить його життєвий шлях та діяльність. Він залишив про себе в літопису під 1621 роком запис, який доніс нам таку звістку: «Того ж року отець мой умер. Я з школи заніс в дом хоробу горячку і всі хоріли в дому»[2].

Є відомості, що М. Гунашевський до 1647 року був студентом академії в Замості і в тому ж році одержав духовне звання піддиякона від львівського епіскопа Арсенія Желіборського, що видно з окружного послання луцького епіскопа Афанасія Пузини від 12 жовтня 1647 року[3]. Як бачимо, автор Львівсько­го літопису був людиною духовного стану, та пізніше ми зу­стрічаємо його в Запорізькому війську. Точно не відомо, як

  1. Існує дарчий лист М. Гунашевського від 25 березня 1649 року, який він виготовив заздалегідь, очевидно, збираючись подарувати свою книгу Львівському братству. Цей документ зберігається у Відділі рукописів Центральної науковї бібліотеки АН УРСР, як додаток до рукопису № 206 (27) у збірці рукописів кол. Університету св. Володимирао.
  2. Див. у цьому виданні стор. 105 (далі — див. стор.)
  3. Акты, относящиеся к истории Западной России, т. V, СПб., 1853, стор. 77.