Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/27

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ці. Другий стовпець має напис: «Великие князья». Тут звіст­ки починаються хрещенням Володимира в 988 році і закінчу­ються воцарінням в 7190 (1682) році Петра і Іоана Олексієвичів, які «венчася царским венцом або купно июля в 25 день».

Припущення, що книгу скомпоновано з рукописів, викона­них різними писарями і, очевидно, в різних місцях, наочно підтверджується різнохарактерністю матеріалів, зібраних у книзі, і особливо наявністю в рукописах найрізноманітніших почерків та стилів письма. На аркушах 2 — 24 стиль письма ви­разно південноруський. Аркуші 40 — 74 виконані характерним московським скорописним почерком, одною особою і навіть без розривів між чотирма вписаними тут статтями. Письмо на аркушах 76 — 85 стоїть ближче до південноруського стилю. Ар­куші 86 — 132 виконані півуставним південноруським письмом одною особою. Причому, перші два документи, вміщені в цій частині рукопису, написано чистою російською мовою. Третій документ, а саме Острозький літописець, написано тогочасною українською мовою. Однак список, що дійшов до нашого часу, свідчить про те, що писар, який переписував літопис, краще володів російською, ніж українською мовою і українським (пів­денноруським) письмом. Спостереження над текстом показу­ють, що писар переписував, вірніше, перерисовував написане з труднощами, часто, очевидно, не зовсім розуміючи значення окремих слів, висловів і характерних для українського письма зворотів, що й призводило іноді до помилок та описок. Аркуші 134 — 148 виконані московським скорописом, що наближається до півуставного без злиття літер, але з помітним заокруглен­ням їх.

Заслуговують на увагу наслідки вивчення даних про папір, на якому написано документи, що ввійшли в книгу.

Всі документи написано на папері двох гатунків. Папір ар­кушів 2 — 85 і 134 — 148 — порівняно білий. На філігранях його зображено два леви, що підтримують велику корону на колонці. Під філігранню монограма HD. На другій половині розвороту аркуша вміщена контрамарка BEAUVAIS (Бове). Причому, на аркушах 2 — 85 цей напис складено з літер однакового розміру, а на аркушах 134 — 148 початкова літера виділяється і подібна до великої.

Папір аркушів 86 — 133 відрізняється від першого кольо­ром — він значно жовтіший — і маркою. На філіграні цього паперу є такий малюнок. На тлі овального щита з короною наверху намальовано менший щит, а на ньому лев з мечем у одній лапі і зі жменею блискавок у другій. Під малюнком монограма NV.

На окремих аркушах паперу трапляються контрамарки у вигляді написів Р. DUBUR, Н ARDEL.