Сторінка:Бевзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець (1971).pdf/63

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

до нього ставлення, польський король у 1517 році послав на Україну Предслава Лянцкоронського «собирати люду и такожде татаром пакостити»[1]. Перший похід козаків під Білгород та перші бої з татарами і турками під Очаковом біля Овідієвого озера були вдалими. Згодом кількість козаків збільшу­валася, а походи їх проти татар і турків щоразу множилися. Польський хроніст М. Бельський вважає цей похід козаків проти татар і турків початком існування українського козацтва[2].

Автор Острозького літописця з особливою ретельністю вписував у свій твір звістки про боротьбу з татарами і турками, в якій значну роль відігравало військо, що складалося з українського населення. Серед різних звісток під 1527 роком читаємо: «Того же року князь Костантин у Ольшаниці татар побил»[3]. На початку 1527 року двадцять шість тисяч татар напали на литовські володіння. Користуючись тим, що ріки і озера позамерзали, вони дійшли аж до Пінська, розорили Белзьку і Любельську землі, вогнем і мечем руйнуючи і зни­щуючи все на своєму шляху. Лише князь Костянтин Острозь­кий із своїм загоном переслідував татар і наздогнав їх біля Канева, де вони, повертаючись назад з полоном, зупинилися на ночівлю. Напавши на світанку на татарський табір біля Ольшаниці, Острозький розгромив грабіжників наголову, виз­волив з полону сорок тисяч в'язнів і спіймав сімсот татар, з якими прибув до Кракова, де його зустріли з пошаною і вдяч­ністю[4].

Як і у Львівському літопису, звістки про напад татар і тур­ків на Україну в Острозькому літописцю теж мають переважно лаконічний характер. Ми не ставимо перед собою завдання проаналізувати всі ці звістки і зупиняємося лише на деяких з них.

У зв'язку з оглядом звісток про боротьбу українських ко­заків проти татар і турків слід відмітити, що увагу обох авто­рів літописів не привернула особа князя Дмитра Вишневецького, якого дворянсько-буржуазна історіографія оточила оре­олом слави як борця проти турецько-татарських грабіжників і захисника інтересів українського народу, ототожнюючи особу Вишневецького з героєм українських народних дум та історич­них пісень Байдою. Автор Львівського літопису взагалі не зга­дує про діяльність і загибель Вишневецького, а автор Острозь­кого літописця під 1563 роком цю подію відмітив короткою, наче мимохіть кинутою фразою: «Того же року і Вишневецького в Константинополю на гак скинено»[5]. Таке, так би мовити,

  1. Полное собрание русских летописей, т. II, стор. 368.
  2. М. Бельський, Хроніка, стор. 991.
  3. Див. стор. 126.
  4. М. Бельський, Хроніка, стор. 1040.
  5. Див. стор. 127.