Сторінка:Без автора. Львівський університет (б. д.).djvu/2

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
—2—

усіма правдивої суті оправа, співробітництво Заруби з органами мгб,а з другої сторони, щоби придержуватися формальнооти і не компромітувати комсомольської організації Зарубу виключили в комосомолу і університету., одначе зараз її перекинули до Чернівецького Університету. Так спільним силами студенти-комсомольці позбулася з-поміж себе большевицького агєнта.

До комсомолу втягали випробуваним, для всіх відомим методом, так як і по інших школах. Зараз перепроваджувати закриті комсомольсьькі збори заборонено. В зборах беруть участь комсомольці і позаспілкова молодь:. На зборах часто говорться, щоби "(нерозбірливий текст)комсомольскую воспитаность и бдительность", боротися проти дурману релігії, викривати націоналістичні переконання поодиноких студентів і т.п.

При університеті є клюб і багато різних самодіяльних гуртків, В самодіяльні гурти переважно бувають по спецільности факультету. Загально-університетський співочий гурток через плівку виступав з московської радіо-(нерозбірливий текст). Раз на тиждень кожний, факультет спавляє забави з танцями. Б університеті є станціонуючий кіноапарат, який два рази на тиждень демонструє фільм.

Колись на університет було попасти легше; вистачало здати іспити, бути відмінником чи комсомольцем. Одначе зараз першенство вступу мають рускі, Партійні, вики генералів, полковників, секретарів райкомів і інших головачів, а врешті йдуть комсомольці і відмінники.

Формально викладова мова є українська, одначе, тому, що більшість учителів є по національности рускі і українці зі ОУЗ, всі предмети викладаються на російській мові. Студенти відповідають, як хто хоче і як уміє. Між собою студенти говорять хто як вміє і як хоче.

Взагальному студенти зі СУЗ; є більше одверті, як місцеві, більше дружні в поведінці і життєві. При більшій знайомости оповідають про себе багато. Винятки становлять інваліди, про яких буде окремо.

Про нашу визволено-революційно боротьбу знають всі у більшості справу розбирав в досить правдиві світі. Напр., у Вінниківському лісі зтось вбив учителя і пограбував його. Большевики цю справу широко рекламували, що це бандерівці вбили, бо від вбигого забрано гроші, годинник і верхню одіж. Один зі студентів зі СУЗ сказав: "Це вбив дійсно бандит, а не бандерівці. Бандерівці нікого не вбивають на ре, щоб пограбувати. Вони не для грабунку живуть".

В релігійні свята всі студенти йдуть до школи, бо в противному разі виключають зі школи. Зі школи також виключали за ходження до церкви. Одначе студенти, як і місцеві, так і зі СУЗ до церкви ходять. Ходять до малих бічних церков але при тому маскуються.

Всі студенти дістають на місяць 200-250 крб стипендії. Переважна більшість студентів живе тільки зі стипендії. Це бувають головно студенти зі СУЗ, які живуть і вчаться своїми силами без нічиєї допомоги.

Майже всі студенти мешкають в гуртожитках по 3312 студентів в кімнаті. В загальна кухня, що опалюється газом, розміром 3-на 2 метри, на якій всі студенти варять собі їсти. Студенти купують собі на місті продукти, на селах ровщ і самі вухарять. Звичайно при кінці місяця, коли стипендія вже кінчиться, студенти живуть горохом пшоном і фасолею, бо це є найтанне. Майже всі студенти курять, а старші фронтовики часом пропивають стипендію, а потім цілий місяць голодують.

Взагальному моральний стан, як на студентів університету стоїть дуже низько, хоч багато студентів є заміжніми «жонатими». Бувають випадки, що ректор університету під час контролі застає студентів сплячих коло студенток /за це буває тільки догана, а зі шкоди не виключають/. Парк, що припирає до університету вечером буває найкращим зеркалом морального стану учнів. Ці справи часто підносяться на комсомольських і студентських зборах, але це загальному мало помагає.

Майже всі викладачі університету є партійними, лише є одиниці безпартійні. Більшість викладачів по національности рускі, а решта українці зі СУЗ і одиниці місцеві. Старших віком звільнюють за "перестарілі погляди". В