Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/10

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Дніпропетровщині протягом 1924 — 28 р. р. в Криворізькій, Дніпропетровській, Кам’янській та Кременчуцькій округах.

У Криворізькій окрузі досліджено такі села: Шолохове, Базавлук, Олександрівна (Кріпацьке), Перевізні Хуторі, Олексіївна (Чортомлнк), Капу.іівка, Покровське, Ново-Покровський посілок, Сулнцьке, Ланинка та Ново-Іванівське (Рябошапка).

У Кам’янській окрузі такі села: Кам’янське, Миколаївка, Благовіщенка, Романкове, Авули на Дніпровому правобережжі.

У Дніпропетровській окрузі Петриківка та (Єлисаветівка на лівім березі Дніпра.

У Кременчуцькій окрузі села: Мишурин Ріг і Калужине.

Колекція мальованих, зібрана тоді, як досліджувано цю територію, складаються з двох основних частин:

1) Мальовання, що його виконали самі селянки, мальовання ориґінали, сказати, б[1]

2) Фотографії, пороблені з мальовання в самих хатах; фотографії ці: 1) дають уявлення про те, як зв’язано дане мальовання з тією частиною хати, що її воно оздоблюю, 2) відтворюють композицію мальовання цілої хати і 3) доповнюють колекцію «мальовання — оригіналів», куди ввіходить тільки найхарактерніше й найцікавіше.

Наше видання й відтворює ці фотографії з мальовання в селянських хатах. Сюди увійшло ще мальовання з с. Петрівки, призначене на продаж, та дві фотографії з того мальовання, що зробили селянки для збирача (автора цієї праці).


II. РІЗНОБАРВНЕ МАСТІННЯ Й ОРНАМЕНТАЛЬНЕ ОЗДОБЛЮВАННЯ НАДВІРНІХ СТІН В УКРАЇНСЬКИХ ХАТАХ ТА ГОСПОДАРСЬКИХ БУДІВЛЯХ.

На Дніпропетровщині стіни українських хат зокола звичайно побілено; часом їх підсинюють або підголублюють синькою, підзеленюють зелінкою, підсірюють і підчорнюють сажею.

По деяких селах (Капулівка, Олексіївна, Олександрівна, Покровське, Сулицьке) надвірні хатні стіни, як і господарських буді-

  1. Про «мальовання-ориґінали» докладно в нашій статті «Як збирати матеріал до настінних розписів», видрукованій у Збірнику «Мистецтвознавство». Xраків, 1928. Там таки докладніше іі про значіння фотографів.