Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/9

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


1. ВСТУП.

Матеріял, що оце видаймо і що зібрала авторка рр. 1924, 1925, 1926, 1927 та 1928, є; невеличка частка колекції з настінного мальований українських хат та господарських будівель при них. Цю колекцію зібрано на Дніпропетровщині, в округах: Криворізькій, Дніпропетровській та Кременчуцькій.

Уже ця мала пайка з колекції, що сама становить дуже невелику частину настінного мальовання України, свідчить, який багатющий матеріял для студій над народнім малярством можна Здобути, далі досліджуючи українське мальовання по наших селах та опубліковуючи здобутий там матеріял. Барвисте мальовання, що ним селянка-українка оздоблює стіни своєї хати, зібране з цілої України, безперечно, докине багату лепту в справу студіювання народнього мистецтва. Але збирати й виучувати наше мальовання допіру лише починають. Тим то тепер іще не можна видати такий, зібраний з цілої України, матеріял до настінного мальовання загального характеру, щоб студії над ним відкрили шлях до широких наукових узагальнень.

Тепер можливі й неминуче потрібні праці льокального характеру, що становлять результат дослідів над певною територією. Обмежуючи досліджуваний район, можна всебічно вивчити матеріал, навіч спостерігаючи перехідні моменти, коли одні форми й способи заступають інші в цім роді народпьої мистецької діяльности, що живе, розвивається, а подекуди зникає перед нашими очима. Такі монографії льокального характеру вторують шлях до дальших широких дослідів.

Такий льокальний характер і має матеріял, що ми його отут подаємо. Він є здобуток дослідів над настінним мальованням на