Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/25

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана


6а й зокола; композиція, звана в селянок під назвою «обводки» (табл. VI, VII, мал. 1).

2) Мотив, що вінчав вікно або двері іноді на подобу фронтону;

трапляються і всередині, і зокола хати (табл. II, X, XIII).

3) Зцентралізований рослинний орнамент, що його композицію визначую форма облямований (табл. XVI, XVII, XVIII).

По селах, де настінне мальованка вмираю, «бо де воно вже геть ізникло, вікна люблять обвішувати муслиновими завісами фабричного роблива, перев'язуючи їх барвистою стрічкою; вгорі, всередині прикріплюють зчаста квітки з кольорового паперу.


VII. Мальовання стелі.

У селах Капулівка, Олексіївка (Криворізької округи), Мишурин Ріг (Кременчуцької округи) мальований на стелі ще недавно було дуже поширене; тепер воно трапляються дедалі рідше. Але сліди забіленого мальований можна бачити но в одній хаті.

Композиція пастельного мальовання, що є тепер, відтворюю або 1) розглянену вже композиційну схему повторення одиничного мотиву (геометричного, зірки) в тій частині стелі, що над столом, у покуті (табл. XIII), або 2) частину стелі, відокремлену сволоком, розглядають як прямокутник, будуючи композиційну схему мальовання, і заповнюють однією з схем, звичайних для мальовання під килим (табл. XI, XII).


VIII. Мальовання під настінний килим.

Це мальовання дають звичайно на затильній стіні хати, над ліжком, на тім місці, де вішано ткані килими. І ґатунок мальовання поширений у всій Криворізькій окрузі. У селах Перевізні Хуторі та Капулівка «мальовання - килим» трапляються не тільки на звичайному місці над ліжком, але в тих самих господарів можна бачити це мальовання в обох хатах, на стіні в сінях, у коморі, в хижці. У різних селах це мальовання називають різними термінами. їх звуть: «копер», «одіяло». Такі різні назви не випадкові вони відбиваються й на композиції цього мальовання; у селах, де кажуть «ковер», у композиції мальовання задержуються зв’язок З тканим українським килимом; та бачивши цей килим дедалі рідше,