Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/29

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


У Капулівці таки трапляються «мальовання - килим», заспіль виповненее геометричним орнаментом, як це ю на тканих килимах, і на що не доводилося натрапляти по інших досліджених селах Дніпропетровщини (табл. XIX).

Мальований під килим подибуймо по тих селах, де на фарбування вживають глини (в Криворізькій окрузі), і не подибуймо зовсім або дуже нечасто там, де паную анілін (Дніпропетровська та Кременчуцька округи і.

Анілін менше придатний забарвлювати великі площі, що потрібне тоді, коли тло «мальовання - килима» кольорове; фарбами З глини і зручно Й дешево забарвлювати площини, великі завбільшки.

Як анілін витискаю рослинні фарби й фарби, вироблювані з різнобарвних глин, характеризуються мальованням - килимами на білому тлі стіни; втрачаючи зв’язок з барвистою композицію» давніх українських килимів (тканих), водночас біднію це мальовання й на композиційні схеми, застигаючи на одній, що вона, як обов’язкова, повторюються на всіх марсельових ковдрах, які дедалі більше витискають із хатнього вжитку домоткані барвисті рядна.

По селах Криворізької округи, що лежать близько великих міст, де мальовання зникає або зникло геть, цю форму малярства, що свого часу заступила була ткані килими, тепер дуже часто заступаю матеріал з килимовим узором. На тім місці, де колись висів був добротний домотканий килим, потім було барвисте мальовання з улюбленими мотивами, творчість самої господині хати, — тепер висить шмат матерії фабричного роблива.


IX. Мальовання печі.

Частина хати, що її особливо люблять прикрашати мальованням, це, безперечно, піч. Із старовинних свідоцтв знаємо, що так велося здавна, що в давнину на Україні великі площини печей орнаментовано барвистими рельєфними, а так само мальованими кахлями. Тепер поверхню печі, побілену, як і опрочі стіни в хаті, не вкривають уже взірцями кахлями. 11а зміну їм прийшло малювання фарбами. Цей зв’язок наступности між мальованими кахлями та сьогочасним мальованням печі чи пс найвиразніше виступає в селі Петриківці.