Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/28

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

замощеним; від нього лишилися тільки невеличкі сліди, помітні крізь шар побілу, накладений поверх.

От композиція цього мальовання, така типова для українських килимів XVIII ст.: псе поле мальовання, як поле килима, орнаментують повторенням мотиву букета квіток, творячи орнаментальні поземі рядки; як і на певних пам’ятках килимарства, цей орнаментальний рядок становить своєю композицією ритмічно викінчену цілість; пін має центр і симетрично розміщені мотиви; доходять цього тим, що мотив букета повторюють тричі в рядку, при чому середній мотив виділяють, вносячи в його компонования деякі варіяції, тим часом як бічні мотиви достоту повторюють один одного; кожний новий орнаментальний рядок є докладне композиційне повторення попереднього.

Це мальовання було дане на білому тлі, облямоване кольоровою смугою. Тепер у тій таки хаті є такий самий орнаментальний рядок на грубі; виконаний він давно, проте його відновлюють і фарби на нім цілком свіжі (табл. XLVIII)

У селі Капулівці довелося бачити «мальованя - килим», що його композиція відтворює один із дальших етапів в еволюції композиційних схем на українських килимах. Уся композиція збудована так само, як і в описанім попереду мальованні, з повторення мотиву букета, але трактування орнаментованої площі вже інше: це не безконечна площа, що її можна однаково орнаментувати, хоч би яка вона була завдовжки, треба тільки ще й ще {»аз повторити орнаментальний рядок, як в описаній угорі композиції. Тут художниця виходить з цілком певної площі прямокутника звідусіль обмеженого рямкою; будувавши композицію мальовання повторюванням мотиву букета, вона дає центр не для окремого рядка, а для орнаменту цілого мальовання: доходить вона цього виділянням того мотиву букета, що припадає на осередок мальовання прямокутника, — в його композицію вона вносить певні варіяції, тим часом як по решті ноля мотни букета достоту повторює один одного; розміщення теж рядкове; на все мальовання припадає три орнаментальні рядки.

Мальовання дано на темносинім тлі (лазорка), а барвисті плями рослинних мотивів творять делікатне сполучення білого, рожевого й цинамонового.