Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/92

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


С. Шолохове. Одвідано 1928 р. Велике село, де ще недавно було багато мальовання, але тепер ним уже не цікавляться; де-не-де но окремих хатах можна знайти то мальовання-килим, то мальовання печі. Згадки про той час, коли в гелі захоплювалися мальовання лі, ще зовсім свіжі серед селянок; ще живі ііменна тих. що славилися своїми мальованнями і розмальовували пе тільки свої, а іі чужі хати. Це селянки років 85 — 45. Ті лишки від мальовання, що їх можна тут бачити, виконані глиняними фарбами, бо селяни вже не витрачаються на купівлю фарб, а користуються з того, що є напохваті, як і в с. Покровському.

С. Базавлук. Одвідано 1928 р. Побачити мальовання місцевих селянок пе пощастило. Те мальовання, що ю тут у небагатьох хатах, виконали селянки родом з с. Олександрівни, що поприходили сюди одружившися. їхню мальовання цікавить людність і їх запрошують найближчі сусідки розмалювати іі їхню хату.

Села Сулицьке та Лапинка. Одиідано 1928 р. Двоє суміжних сіл, що містяться біля самого м. Нікополя. Мальований перевелося, затримавшися у тих селянок, що походять з с.с. Капулівки, Олексіївни, багатих і досі на мальовання. Мальовання рідного села виховало в mix любов до вквітчання хати. Вона пе зникав, дарма що їхні сусідки, місцеві селянки, перестали вже квітчати хати; замість того вони купують фабричні вироби в місті та іі оздоблюють ними свої хати.

Ново-Іванівське (Рабошапка). Одвідано 192і р. Мальовання переводиться, але трапляються ще мальовання-шпалерн, мальовання печі. Фарби — глина, сажа, синька.


КАМ'ЯНСЬКА ТА ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОКРУГИ.

По селах цих округ малюють головно аніліновими фарбами. Глини вживають, підводячи печі і забарвлюючи тло на тілі мальованці килимах, що трапляються тут дуже нечасто. З мальовання — найчастіше мальовання печі.

С. Кам'янське (Кам’янської окр.). Одвідано 1925, 1926 р.р. Мальовання дуже багато. Трапляються переважно мальовання печі, — його подибуємо трохи чи не в кожній хаті. Усе мальовання всередині, і тільки на одній хаті був орнаментальний фриз на надвірніх стінах. Можна знайти всі ґатунки мальовання, окрім мальовання - килимів. Звичайно самі господині розмальовують свої хати, але є серед селянок у Кам’янському такі, що вирушають у сусідні села, такі мажуть і малюють. У базарі в Нанайському продають мальовання на папері.

С. Романкове (Калі’япської окр ). Одвідано 1925, 1926 р.р. Село багате на ті самі ґатунки розмальовання, що іі с. Кам'янське. (у відомі майстрині: вони, коли їх запросять, розмальовують хати і в своєму селі іі по сусідніх.

Села Миколаївка і Благовіщенка (Кам’янської окр.). Одвідано 1926 р. Мальовання трапляються чимало. Переважаю мальовання печі. Малю-