Сторінка:Богдан Остап'юк. Давній Тернопіль (1984).djvu/45

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

і вони відкрили гімназію 1820 р.“ Такі, за словами о. Боннського, були початки загальної гімназії в Тернополі.

В Тернополі, пише далі о. Білинський, найбільше помагали Єзуїтам власник дібр Коритовський, лікар Моссінґ і аптекар Фукс. Домініканський манастир був замалий для гімназії. В 1823 р. приїхав до Тернополя цісар Франц, був у гімназії, а побачивши успіхи учнів, був задоволений і наказав збудувати новий будинок. Будову нового будинку для гімназії закінчено в 1826 р. В той час, згадує о. Боннський, ніде не вчили в школі польської мови (викладова мова була німецька). Пролім зробили оо. Єзуїти в 1834 р. Вони почали вчити польську мову у позашкільних годинах двічі в тиждень. Першим учителем був o. Маркіянович. В 1833 р. був в Тернополі архикнязь Фердинанд де Есте, який відвідав гімназію і мав про неї дуже гарне враження. Він дарував для шкільного кабінету збірку монет і медалів. Окрім цього, він дав більшу суму грошей на закуп гаїв (в Гаях Великих), де незабаром постав фільварок. В 1837 p. було в гімназії 477, а на філософії 174 учні.

Листом з 11 травня 1848 р. розв'язав цісар Фердинанд орден Єзуїтів, а гімназію в Тернополі закрито. Щойно в жовтні наступного року відкрито її знсву, але вже під управою світських учителів. Першим світським директором тієї гімназії був Євстахій Прокопчиць, великий науковець, філолог. Він був закінчив богословські науки у львівській українській духовній семінарії, але не висвятився. Спершу був учителем станиславівської гімназії, де його вибрано в 1848 р. до державного парляменту у Відні. Опісля став директором тернопільської гімназії і тут 2 жовтня 1856 р. помер.

Коли цісар Франц Йосиф І листом з 20 червня 1852 р. привернув орден Єзуїтів в Галичині, тоді вони знов повернулися до Тернополя і зайняли той самий домініканський манастир, але гімназія залишилась у світських руках. Єзуїти заснували в Тернополі шляхетський конвікт, до якого посилала своїх синів польська шляхта з найдальших сторін Східньої Галичини, Буковини, з Познанщини і Росії. Конвікт мав 6 кляс гімназії. Коли хто хотів іти до 7-ої кляси (світської), мусів здавати вступний іспит. Шкільних предметів вчили спершу Єзуїти, але згодом почали ангажувати учителів із світської гімназії. Крім шкільних предметів, вчили в конвікті різних мов, музики, співу, рисунків, фехтування та інших предметів, які були потрібні для шляхти...