Перейти до вмісту

Сторінка:Булка Ю. Нестор Нижанківський.djvu/6

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

творів написані з справжнім талантом і майстерністю. Різностороння обдарованість Нестора Нижанківського, його активна, енергійна вдача сприяла прояву різних сторін талановитої натури. Це, зокрема, його праця на педагогічній ниві в Українському високому педагогічному інституті ім. М. Драгоманова в Празі та у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові. Він був активним учасником і організатором музичного життя серед українських громад Відня і Праги 20-х років, продовжував це робити й у Львові в 30-ті роки. Галичани добре знали Нестора Нижанківського і як талановитого музичного критика, на вістрі його пера часто були пекучі проблеми сьогодення. І завжди він поставав як поборник високого професіоналізму в українській музиці.

Така плідна і різностороння творча діяльність Нестора Нижанківського, його самобутній талант дають підставу називати його ім'я поруч з іменами його старших сучасників, яких він щиро шанував і однодумцем яких так природньо і невимушено став — С. Людкевича і В. Барвінського.

 
Життєвий і творчий шлях

Нестор Нижанківський народився 31 серпня 1893 року[1] в Бережанах на Станіславщині (тепер Івано-Франківської області) в родині відомого композитора, диригента, музичного і громадського діяча, священника о. Остапа Нижанківського (1863-1919) та Олени Бачинської (1868-1926), дочки стрийського адвоката Іларія Бачинського, внучки Юліана Лаврівського. В 1894 р. О. Нижанківський переїхав до Львова, де викладав співи в учительській семінарії і гімназії та керував “Львівським Бояном”, в 1897 повернувся до священницької професії, працюючи в селах Довжанка і Качанівка на Тернопільщині, в 1900 р. переїхав на рідну Стрийщину, остаточно посівши парафію в Завадові. Вибір був не випадковий: саме тут була зосереджена родина Нижанківських (батько Осип Нижанківський був парохом у Великих Дідушицях, неподалік — священники брати о. Володимир і о. Петро, в Стрию були брат Іван та сестра Осипа Бобикевич). У Завадові й минали дитячі й юнацькі роки Нестора Нижанківського.

 

4

4

  1. Львівський обласний державний архів (далі — ЛОДА), фонд 26, опис 15, од. збер. 646, ист 70. Ця дата фігурує у всіх офіційних документах Нестора Нижанківського, хоча в його Автобіографії подана дата 13 липня.