Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/13

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Адреса — 1) коли прописано на листа̀х, паперах та посилках, куди й кому лист, чи часопис (газета), чи що инше засилається; 2) привіт, вітання на папері особі якій, власті чи інстітуції (див. це слово); 3) відповідь парламента (див. це слово) на тронну промову; 4) коли громади, збори, стани (сословія) на письмі виявляють свої думки з приводу громадських та инших справ та подають їх державцеви, парламентови, особі якій та инше.

Адресувати — виставити на листі прізвище і місце, де живе той, кому засилається лист.

Ад'ютант — офицер на послугах у військового генерала; офицер, що порядкує діловодством у військовій якійсь часті.

Аер — повітря, воздух, напр.: зникла птичка у аері.

Аероліти — каміння, що одривається од якоїсь небесної планети та падає часом на землю, як огненна зоря (люде кажуть, що то огненний змій летить).

Аеростат — придумали люде такий пристрій: з міцної шовкової тканини роблять немов великий мішок, надувають його легеньким газом (див. це слово), чіпляють до того мішка легенький кошик на одного-двох чоловіка і таким чином підіймаються в гору та літають.

Азот — прозорий, ніякий на смак та на цвіт та такий, що ніяк не пахне, газ (див. це слово); його дуже багато у повітрі (во̀здусі).

Академія — 1) такі єсть найвищі школи (напр.: гірнича академія, лісова, художеств, духовна ; 2) наукові товариства, що пеклуються про розвиток науки.

Акварель — малювання водяними прозорими фарбами.

Аккліматізація — коли животина або рослина освоюється, звикає до чужого їй климату (див. це слово).

Аккомпанімент — супрово̀д; напр.: хтось співає з аккомпаніментом на бандурі — се б то: співає, приграваючи на бандурі.