Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/130

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Централізація — такий лад, коли не тілько всяка власть, але й всякі накази дрібніщі виходять з центру, з центрального уряду, як це і єсть в Россії.; в противність до нього — децентралізація (див.), коли усякі місцеві справи розвязуються на місці, вдома.

Центральний — такий, що в центрі, в осередку.

Цех — товариство ремісників з одного майстерства.

Цівілізація — відомий ступінь громадської освіти, розвитку, достатків, громадянських правів, звичаїв. Найвища ступінь, до якого дійшла освіта та цівілізація в державі — зветься культурою.

Цівілізувати — робити лагіднішими звичаї, освічувати.

Цівільний — приватний (частний), штатський (не військовий, не духовний, то що).

Цівільний ліст — так звуть в констітуційних державах гроші, що визначає парламент на прожиток державцеві та його родині. За̀раз в Англії цівільний ліст — коло 2 милійонів рублів, у Франції (жалування президентові) — 600 тисяч, в Германії — 700 тисяч, Австро-Угорщині — 800 тис., в Італії — коло 7 мил., в Гишпанії — коло 3 милійон., в Американських Поєднаних Штатах (жалування президентові) — 400 тисяч; в Росії ліста немає, а з державного бюджету (див.) призначається коло 16 милійонів рублів.

Ціник — людина, що не має сорому.

Цикл — кру̀г; круг подій, з'явищ, літ та таке инше.

Циклон — сильний вітер, — такий, що часом руйнує хати, села, города̀.

Циклоп — людина з одним оком.

Цирк — комедія з муштрованими тваринами: з кіньми, собаками, слонами, левами та инше.

Циркулювати — кружати, ходити, росповсюджуватися навкруги.

Циркуляр (обіжчик) — оповістка, пропозіція, що посилається усим членам якогось товариства, спілки, громади; 2) наказ вищого начальства або інстітуції (установи) нижчим особам або установам.