Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/26

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Буддізм — така віра у азійських народів; Буддійців на світі більш як христіан, магометанів та іудеїв (євреїв).

Буксір — пароход, що тягне за собою инші судна з грузом; узяти на буксір що небудь — тягти щось за собою по воді.

Бульвар — довга дорога в місті (го̀роді) посеред вулиці, обсажена з обох боків деревами.

Бунд — єврейська пролетарська (див. це слово) спілка робітників, заснована р. 1897. Спілка ця напрямку соціал-демократичного (див. це слово), але виступає вона часом заразо̀м з революційними (див. це слово) россійськими партіями.

Буржуа̀ — 1) міщанин, городянин; 2) сита людина, якій байдуже про те, чого кращі люде домагаються; 3) дрібний власник, що стоїть за старий лад.

Буржуазія — 1) міщане та не високого стану городяне; 2) люде, які не працюють сами на себе, а живуть з того, що прироблять їм найняті люде, — фабриканти, купці, урядовці, земельні власники та багато инших, що живуть з постоя̀нного доходу, з капиталів своїх.

Бурса — будинок, де вчаться і живуть ученики духовної школи, семинарії чи академії.

Буфет — місце чи світлиця, де стоїть по̀суд та инше все, що подається на стіл; 2) місце (хата, стіл, ятка), де продають їстивне та питво.

Бухгалтерія — пра̀вила, як до-ладу робити записи по всяких рахункових (щотних) книжках, — банкових, торговельних, то що.

Бюджет — наперед складений роспис, обрахунок того, скілько та яких прибутків (приходу) та видатків (росходу) сподівається яка небудь держава або людина яка на другий год. В Россії бюджет складає міністер скарбу (фінансів) сам, а в справжніх констітуційних державах його попереду розглядають народні посли, і коли посли бюджет той ухвалять, аж