Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ра на смерть буває дуже часто. Там, де заведено військовий стан, генерал-губернатор чи инша особа, навмисне на те настановлена, має право повертати в казну чиє небудь нерухоме добро (секвестр — див. це слово), заарештувати рухоме добро, сажати громадян в тюрму або в кріпость до 3 місяців, накладати грошову кару до 3000 р., скидати з посади усяких урядовців, забороняти збори земські, городські, зачиняти школи усякі та инше таке.

Вінєта — визерунок.

Віце, віц — слово, що ставиться поруч з другим словом і означає: товариш, помічник, заступник — напр.: віце-губернатор, віце-директор, віце-адмірал; по нашому було б під: під-осаула, під-староста, під-офіцер.

Віче — 1) давно колись, за часів князівства у нас, це був сход громадський, з поважних господарів, з якими князь про всякі справи в князівстві радився; в старовину віче обірало собі князя, об'являло війну сусідам, втручалося часом в князівський суд та розправу; 2) в наші часи — чимала збірка людей, на якій хтось промовляє (див. мітінг).

Виборгський маніфест — маніфест послів першої Державної Думи в Россії до всіх людей; видано його в Виборзі, в Фінляндії, пото̀му, як розпущено Державну Думу. В маніфесті тому пояснялося, через що Думу розпущено та говорилося, щоб не платити податків і не давати некрута.

Вибори послів. — Велику вагу мають вибори послів у другу (нижчу) палату (у нас в Державну Думу), там, де встановлено парламент (див. це слово) з двома палатами. Вибори бувають двоїсті: 1) в Англії, Америці, Франції, Бельгії, Італії, в Швейцарії (мало не скрізь) та в Германський рейхстаг (див. це слово) вибори заведено безпосередні (прямі); 2) в Гишпанії, Прусії, Баварії і в деяких Німецьких державах та в Россії — вибори посередні (непрямі): виборщики спершу настановляють виборців, а ті вже обірають