тілько сам народ знає, коли і яких законів йому треба.
За́пит („запрос“) депутата в парламенті, — див. Інтерпеляція.
Запоріжжя — було вільне товариство — братство козаків (запорожців), що поселились за порогами Дніпровими. Складалось те вільне товариство з усяких втікачів від панщини та кривди урядової. Запорожці обороняли Україну від нападу татар і від панського знущання та неволі, не так, як теперішні козаки, що знущаються над народом, обороняючи панів і уряд.
Земство — інстітуція (установа), що заправляє найголовнішими справами цілої губернії або повіту. Земства поділяються на губерські та повітові; як в те, так і в друге гласних (див. це слово) обірає людність; гласні з себе обірають управу (повітову і губерську). Головну власть і догляд за всим має земський збір, — з'їзд гласних. Зараз в Россії земству немає волі, а в багатьох губерніях (між иншим, по всій правобічній Україні) виборнього земства зовсім немає.
Зло́чин, злочѝнство — не гарні вчинки: душогубство, крадіжка, убивство та инше таке.
Злочѝнець (рос. „преступник“) — той, що зробив якийсь зло̀чин. Більшина̀ тих, що кажуть на них в Россії „політичні злочинці“ — просто люде, що не догодили чимсь урядові (правительству) та терплять за те, що думають не так, як урядові хочеться.
Зеніт — 1) точка на небі, просто над нашою головою (певно, такої точки справді на небі немає — це тілько так говориться); 2) верх, вершо̀к, найвища точка, — напр. в зеніті слави, сили — на вершку слави, сили.
Зефір — легенькій вітрець з заходу.
Зміст — те, що в чомусь міститься, є, — напр. зміст книги — те, що є в книзі.