Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/56

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ють ріжні речі після заразного хворого). Камера фотографічна — скринька, пристрій, яким здіймають фотографії (портрети, малюнки та инше). У Болгарії камерою звуть парламент (з одною Палатою, — див. Палата).

Камертон — струмент, немов вилка̀ із сталі, який видає з себе постоянно однаковий згук, тон.

Кампанія (не компанія) — справжня війна або боротьбу громадських гуртів між собою, — напр. виборча кампанія, коли одні партії змагаються з иншими, щоб у парламент (в Державну Думу — у нас) обрано було за послів їхнїх кандидатів (див. це слово).

Канал — глибокий та широкий рів з водою, облямований по боках каміням, щоб не засмічувався; канали бувають такі великі, що по них плавають пароплави (параходи) і навіть великі кораблі.

Каналізація. — По города̀х прокладають під землею широкі глиняні труби; по тих трубах спливав десь за го̀род, на поле або в річку, всяка нечистота, помиї, людський послід, то що; каналізацію по більших городах проведено в кожен двір, як і водопровод (див. це слово).

Кандидат — той, кого вважають за достойного, щоб настановити на посаду якусь; особа, що має заступити другого когось на посаді, — напр. коли скинуть старосту або старшину, то заступає його кандидат.

Канонада — коли довго, мало не без перестанку стріляють з гармат.

Кантон — у Франції — щось немов наша волость, у Швейцарії — окрема республика (невеличка держава, з яких складається Швейцарська державна спілка).

Канцлер — найстарший міністер (міністер-президент); у Германії канцлер — єдиний міністер, що відповідає перед перламентом (див. це слово); в Россії титул канцлера дається часом міністрові чужоземних справ за особливі заслуги.