Перейти до вмісту

Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/66

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Конфіскація — кара, коли забірають в казну якесь добро; конфіскація газетів, книжок — коли поліція забірає і не пускає у продаж газети або книжкѝ.

Конфіскувати — забрати в казну чієсь добро.

Конфлікт — коли дві особи, інстітуції (установи) або держави гостро стають одна до одної, напр. конфлікт міністрів з Державною Думою — коли Дума сказала їм йти собі геть.

Концентрація — коли щось стягнуто, зібрано до-купи, в одне місце.

Концерт — громадський збір, де музѝки на всяких струмента̀х та співці (по одѝнці і хором) грають та співають музичні твори.

Концессія — коли уряд чи інстітуція яка (зѐмство, городська Дума, або що) дає комусь право щось завести чи вибудовати таке, чим звичайно порядкує держава, напр. вибудовати залізницю, міст. Через оттакі концессії на річці Ялу в Кореї почалася й війна Россії з Японією.

Кооперація — коли працює гуртом кілька або багато людей чи товариств, на свою користь або на користь громади. Кооперацію заводять: 1) щоб забезпечити свої найважніщі потреби, 2) щоб збувати здобу̀тки хазяйства та мати кредіт (позичатися). А для того й заводиться усякі товариства: артілі (хліборобські та инші), потребительні товариства, запомогові касси, продукційні („производительныя“) товариства, кредітні, позичкові, та инш.

Кордон — границя; за кордоном — заграницею.

Корифей — визначна̀ людина в науці, в умілості та такому иншому.

Корона — уряд (правительство), державна власть — монарх, король, міністри та инші заступники державної власти.

Коронний — такий, що належить до держави; призначений од уряду (правительства).