Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/69

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

все те, що людність здобула за тисячі віків свого життя; 3) по̀бут, громадянське життя.

Куратор — попечитель, опікун, — напр. куратор шкільної окру̀ги.

Кур'єзний — смішний, чуднѝй, цікавий. Кур'єзна справа — чудернацька, чудна̀ якась справа.

Курія — клас (див. це слово), або группа (гурт) людей, що обірає своїх послів у парламент (Державну Думу — у нас) окремо од инших класів. Вибори в куріях бувають там, де немає вселюдського, прямого і рівного виборчого права, — то-б то там, де заведено виборчий ценз (див. слово: виборчий ценз). Курії бувають: селянська, городянська, земельних власників, робітнича та инші. Такі вибори в Державну Думу в куріях заведено і у нас маніфестом 11 грудня (декабря) р. 1905.

Курс — 1) ціна на грошові державні папери, яку встановляють на биржі (див.), напр.: курс ренти россійської дуже впав після Цусимського побойовища; 2) напрям у чомусь, — напр. корабель узяв курс на захід, або політика взяла инший курс; 3) курс в школі — ті науки, яких треба вивчити за якийсь час, — напр.: скінчив курс лікарських наук.

Курсив — похилий, похожий на рукописне, друкарський шрифт (букви), напр.: село, хата.

Кур'єр — посланець.

 

 
Л.

Лабораторія — будинок чи хата, де працюють аптекарі, химики (див. це слово) та військові люде (артілеристи — ракетчики).

Лава — така гаряча текуча масса (розтоплене каміння, залізо, пісок, усякий металл (див. це слово) та инше, що тілько єсть в середині землі), що широкою річкою тече з вогневої гори або вулькану.