Перейти до вмісту

Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/73

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

усих людей у державі про якесь важливе діло чи подію.

Маніфестація — стовпище людей, що йдуть вулицями, часом з прапорами, з співами, щоб виявити співчуття або невдоволення з чогось.

Манїя — така хвороба, божевілля, коли людина звихнеться на чомусь і вважає себе або за царя, або Бога, пророка та инше таке.

Манускрипт — рукопис; те що написано рукою, а не друковане.

Мануфактура — усяке фабричне промислове підприємство — найбільше таке, де роблять крам (на о̀дяг).

Маріавити — нова віра в Польщі серед католиків (постала року 1906); маріавити не вважають папу за голову церкви, не приймають де-яких церковних обрядів (звичаїв), говорять, що ксьондзам можна жонатим бути, як і попам.

Марксизм — наука Карла Маркса, німецького письменника, який в своєму творі „Капитал“ доводить, що робітничий клас доти житиме нужденно та доти буде нерівність між людьми (багатими і бідними), доки капитал (фабрики, заводи, машини, — все те, що постачає капиталистам ще більші капитали), будуть власністю самих багатирів-капиталистів, а бідні за бѐзцінь продаватимуть свою робочу силу. А не буде цього тоді, коли капитал стане власністю цілої громади, власністю робочого люду.

Мародер — салдат-грабитель на війні, що покинув військо на те, щоб грабувати людей.

Марсельєза — військова пісня, складена у го̀роді Марселі у Франції за часів першої французької революції (року 1792), тепер — французька національна пісня (гімн), яку співає увесь народ.

Маршрут — наперед визначений шлях, кудою хтось йтиме чи їхатиме, і показано, де він і коли спинятиметься по дорозі.