Сторінка:Василь Доманицький. Словарик. Пояснення чужих та не дуже зрозумілих слів. 1906.pdf/91

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

усих кращих людей, яких вона обзиває „крамольниками“ (див. це слово). Программа (див.) цеї партії: царське самодержавство поруч з поліційно-бюрократичним (див.) ладом.

Партія „русскаго собранія“ — пра̀ва россійська партія; обстоює за самодержавіє та виступає проти усякого вільніщого життя в державі. Видає вона газету „Сельскій Вѣстникъ“.

Партія „соціял-демократична робітнича“. Партія ця має на меті завести соціялизм. Вона домагається того, щоб знаряддя до вѝробу (фабрики, заводи, машини та инше таке) належали до тих, хто працює. Що до державних справ, то вона домагається республіки, се-б то такого ладу, коли народ сам порядкує, через своїх виборнїх, всїма державними справами (див. республіка). Замість війська домагаться вселюдської народної миліції (див. це слово), для робітників — 8 годин праці; обстоює за широку місцеву самоуправу, рівність усїх, свободу віри, зібрань. Українська Соц. Дем. Роб. Партія — домагається в своїй програмі того ж самого, що й инші С.-Д. партії, обстоюючи за національну свободу украінського народу і домагаючись автономії України. В земельному питанню вона обстоює, щоб земля належала місцевим крайовим самоуправам.

Партія „соціялистів-революціонерів“ — найстаріша в Россії партія; домагається вона рівности, братерства і волі для всїх. Її девиз (див.) — „в боротьбі — право твоє“. Партія виступає проти капиталистів і против уряду (правительства), намовляючи робочий люд до боротьби гуртом — до повстання, до забастовок, до демонстрацій (див.); „бойові дружини“ цієї партії чинять розправу з людьми, шкодливими для того діла, що робить партія. Партія обстоює за демократичну республіку та парламент (див.) з одною палатою (див.), в земельній справі — за соціялизацію (див.) землі та взагалі за соціялистичну (див.) програму.