Сторінка:Володимир Загайкевич. На Поділлі (1938).djvu/4

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

церква над ставом і церква т. зв. Микулинецька (недалеко цвинтаря), яку тепер мають отці Редемптористи. До теж старинних будівель належить костел Домініканів у бароковім стилі, який довший час був парохіяльним костелом до часу, коли в 900-сотних роках збудували новий парохіяльний костел. Від південно-західної сторони міста є став, що його утворила ріка Серет; він довгий на 4 км, а широкий на 1 км; частину сього ставу стараються тепер осушити. В часі світової війни Тернопіль був дуже знищений. Однак по війні, коли став осідком воєвідства, місто піднеслося і розбудувалося. В Тернополі відбувалися колись великі ярмарки на коні 26. липня, на св. Анни. Тепер ті ярмарки є дуже скромні. З Тернополя вийшов цілий ряд визначних українських діячів і учених, як брати Володимир і Олександер Барвінські, проф. унів. Др Степан Рудницький, проф. унів. Ів. Пулюй, славний фізик, посол і економіст Др Євген Олесницький, співачка Сальомея Крушельницька й інші.

Біля Тернополя в Березовиці збудував тепер польський Уряд велику цукроварню. Недалеко Тернополя є історичне місто Збараж. Збереглися там руїни замку зі XVII. століття, що його звеличав Г. Сєнкевич в „Оґнєм і Мєчем“, а якого частину консерваторський уряд недавно відреставрував. В Збаражі є також старинна церква, що стоїть біля цього місця, де колись по традиції була поганська святиня. Також на горі є руїни давнього Василіянського манастиря. Звідси є гарний вид на околицю, на ріку Гнізну і на гори Медобори. Залізниця їде тільки до Збаража.

На лінії Тернопіль—Копичинці є маленьке містечко Микулинці, де є руїни замку з XVI. століття, відтак містечко Струсів в ярі Серету, де є великий парк і палата ґрафа Ґолуховського.

Відтак є Теребовля, де я майже кожного року заїзджаю. Місто се лежить в ярі ріки Гнізни і належить до найстарших наших міст. В XI. столітті було воно столицею князів Ростиславичів. Руїни теперішнього замку походять з VII. століття Замок лежить на горі, звідки простягається гарний вид на околицю. В одній башті замку отворило Польське Товариство Любителів минувшини Теребовлі малий музей, де зберігаються ріжні викопалини, що їх знайдено або на самім замку або в місті. На замковій горі є памятник Зофії Хшановської. В самій Теребовлі є старинна мурована церква з XVII. століття і манастир Кармелітів у ренесансовім стилі. В монастирі є багато старих портретів. Костел і монастир оточені муром і оборонними баштами. Також є стара деревляна синаґоґа, де зберігається гарний свічник з Василіянського монастиря. По війні збудували Поляки гарний величавий костел, що є тепер парохіяльним костелом. В Теребовлі є також польська державна ґімназія, до якої ходять богато наших хлопців. Про Теребовлю написав цікаву книжку Микола Го-