Перейти до вмісту

Сторінка:Воля. – 1919. – Т. 2. Ч. 1-5.pdf/4

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Т. 2. Ч. 1.

3

ВОЛЯ



В цей спосіб Поляки зможуть уникнути цього, шоби в справу плєбісциту у Східній Галичині вмішався третій якийсь чинник, н. пр. комісія Союза Народів, якої контроль для польських махінацій був би невигідний. Рівночасно покажеться світу, шо українська справа у Східній Галичині не істнує, подібно, як це стараються вчинити на Угорській Україні.

Польскі делєґати на мировій конференції вибороли собі те, що справа з плебісцитом в Галичині відложена є „ad calendas grecas“ і про строк його не говориться цілковито. Таке відсунення цього строку потрібне їм було з двох причин. Перша це та, щоби вичекати, чи може цей штучний витвір, яким являється Союз Народів, не вмре передвчасною смертю, бо маються вже і такі ознаки. А тоді розуміється і підписане зобовязяння буле тільки клочком паперу. А друга причина ця, що коли Союз Народів справді покажеться, інституцією живою і буде мати якийсь вплив на світові справи, треба мати доволі часу на відповідне „підготування“ населення Східної Галичини до плєбісциту. Підготування це буде вестися під фірмою земельної реформи, яку недавно ухвалив польський сойм. У Східній Галичині є багато землі, яка належить поміщикам, що майже всі є Поляками. Багато землі мають теж польські костели, манастирі та єпископства. Земля ця має бути примусово викуплена і розділена між селян, які розуміється будуть мусіли за неї добре заплатити. Та біда в цьому, шо закон признає за правительством, коли воно ввжатиме це потрібним, право кольонізації великої посілости. І от український селянин, коли схоче дістати за свої гроші землю, буде змушений дати свою згоду на польську суверенність над Галичиною, а коли її не дасть, дістане в своє сусідство Мазура-кольоніста, а сам терпітиме на своїм клаптику землі злидні. Кольонізація панських земель в Галичині це річ не нова її від кількох вже літ проводив польський селянський банк в Ланцуті, а тепер цю справу перебере на себе уряд. Але можливо, шо проти польської кольонізації видвигнено буде протест і його Антанта, чи може Союз Народів вислухає. Та і на Цей случай Поляки забезпечилися і земельний закон, передбачаючи це, дає право великій посілости в східних областях задержати скількість землі аж то 480 гектарів (майже 1000 польських моргів — понад 500 десятин). І от, і в одному і в другому видпадку, український селянин не ністане нічого.

Українське громадянство цього рішення мирової конференції приняти до відомості не може. Коли у Східній Галичині має відбутися плєбісцит, то він повинен відбутися не відкладаючи його, а до цього часу заряд Східною Галичиною повинен перейти в нейтральні руки, щоби в цей спосіб покінчити з польською нагінкою на українство.

——————

Б. Бутенко.

Водяні шляхи України.

Водяні шляхи, як це ми вже зауважили в одній з попередніх статей, в справі коммунікації на Україні мають дуже важне значіння.