Чим же будується ця незалежність? — Або високо-розвиненою промисловістю, як наслідок загальної культурности населення, як напр. Швайцарія, — котра усе, починаючи з вугілля і кінчаючи шматком заліза та горіхами какао, — мусить привезти до себе, або присутністю тих сирівців, що являються ґрунтом для економічного життя — а саме: вугіль, залізна руда, хліб.
Природні богатства України — великі, і вугіль, залізна руда, хліб — у нас єсть.
В той час, коли еспанська залізна руда майже вся вироблена, наші найкращі залізні руди в добичі своїй ще не досягли повного розвитку — 400 міліонів пудів, а це не є річна кількість, вище котрої ми не можемо піти.
Безумовно перші часи будемо ми оддавать свої сировці більш культурним народам. Щоби поставити на ноги економічне життя, напр. Німеччини, Німцям потрібні сирівці, бо переробка їх дала б їм можливість забезпечити робітництво і придбати продукти виробництва для вивозу за кордон. Віддача наших сирівців закордон хоч і — не бажана, але це буде так і, щоб скорійше вибитись з цього положення, треба починать працю планомірно по раніш наміченим точкам.
Потреб буде дуже багато і, як не буде складено загального плану — то буде така плутанина, як і ранійше була. Одно Міністерство вихопиться з будівництвом цілої низки елеваторів, що безумовно потрібно. Другий почне доводити, що перше всього потрібно будувати школи і т. д. Ціла низка таких дійсних потреб створить таке становище, що в життя перш всього буде переведено, можливо, не те, що найбільше потрібно, а те, що випадково комусь удасться найшвидче провести.
Між ріжноманітними галузями економічного життя держави є одна, котра сама по собі не може служить метою для себе, але цілком необхідна для загального економічного розвитку — це державні шляхи: залізничні, водяні, шосейні. Перше, що треба буде зробить, це виправить всі розруйновані шляхи, поладити мости, відбудовати рухове майно. Ні один шматок заліза не повинен нікуди іти — доки не буде виконано це державне завдання — налагоджена коммунікація. Це той перший крок, без котрого дихать не можна, але на ньому зупинятись не можемо.
Не треба підкреслювать, що все те, що робилось ранійше в економічному напрямку, робилось для України тільки остільки, оскільки це допомагало центру (Москві). Напр.: Державний (рос.) Банк будував цілу сітку елеваторів (Грязі, Сімбірск, Єлец, Самара). На Україні не збудовано ні одного. Елеватори миколаївський та одеський — це елеватори залізничі. Усі залізничні лінії спроектовані в тім напрямку, щоб допомагати вивозу на північ. Сама схема тарифу була збудована так, щоб штучно розвивать центр Росії за рахунок окраїн, головним чином України.
Відомий російський економіст, проф. Чупров, не передбачив розвитку півдня; він гадав, що центр економічного життя сходу пройде