Сторінка:Воля. – 1921. – Т. 2, Рік 3. – Ч. 1-12.djvu/84

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Донців та Кубанців. Мені обіцяли прислати резолюції цього З'їзду, але я їх поки що не маю. Відчувається велика потреба у власній незалежній газеті, але відсутність коштів від цієї думки поки що примушує нас відмовитись. Ми глибоко віримо, що наша подорож дасть нам конкретні та позітивні наслідки.

На наше питання, як дивиться демократична ґрупа на останні повідомлення про відмовлення Франції матеріяльно допомогти Вранґелю і чи не мала демократична ґрупа конкретних фактів про це раніше, полк. Гнилорибів заявив,, що повідомлення ці для нього не є несподіваними, що ще в січні місяці в Царбгороді було отримано повідомлення про те, що Франція не має змоги в дальшому утримувати армію в 50—60 тисяч людей і що необхідно через це подумати серіозно про її улаштування.

Ви, напевно, знаєте про ті гострі дебати у французькому парляменті, які було викликано при обговоренню питання про асіґнування 200 міліонів франків для армії ґенерала Вранґеля.

Радіо про те, що парляментом вотірована сума в 200,000.000 для армії Вранґеля, було отримано в Царьгороді тоді-ж в січні місяці.

Для мене тоді вже було ясно, що це асігнування є останнім. Вставало тільки питання, чи на довго виставчить ці 200,000.000?

Казали приблизно на два місяці. Як видно з повідомлень, так і сталося. —

З Тарнова полковн. Гнилорибів має їхати до Варшави.


УКРАЇНА

Крик наболівшої душі. Бувший голова всеукраїнського комітету допомоги пострадавшому від погромів еврейському населенню І. Драхлер звернувся в американській еврейській пресі з отвертим листом до еврейських землячеств Поділля в Америці від імени тої частини подільських Евреїв, що втікли від большевиків до Галичини, в которому зазначенно слідуюче : „Над еврейською осілістю на Поділлю несеться тепер дух руїни „червоного террору“. Десятки чрезвичайок з сотнями її аґентів дикунствують по містах та містечках. Більш 60% еврейського населення тих місцевостей зараховуються як буржуї та спекулянти і їх майно і дуже часто також їх життя віддаються на свавільство чрезвичайок. Тільки недавно Камянецька чрезвичайка розстріляла 19. січня 16 чоловік між ними більш відомих: Якова Вайнбойма, Мойше Гойхмана, Сруля Фельдмана та инших. До розстрілу призначений новий список 35 чоловік. Такі розстріли відбуваються в других повітових містах Поділля. Всі тюрми, арештні доми переповнені, десятки вже осуджені і на передодні осудження до каторги і ссилки в дальні російські ґубернії. Панує між еврейським населенням Поділля такий жах і страхіття, що втікають майже в одній сорочці, хто тільки може. Частина тікає до Румунії. Більша частина до Галичини. Вже тепер нараховує Східна Галичина більш 40 тисяч українських Евреїв-біженців. Кількість їх збільшується з кожним днем. Останні дні я одвідав кордонні містечка Східної Галичини, куди йде еміґраційна хвиля. За останні 6 років мені вже приходилось бачити еврейське горе, але картини нужди і муки, що я тепер бачив серед тих нещасних, опередили всі попередні.“

Арештовано і вивезено до Харкова відомого еврейсько-українського діяча Г. Я. Солодаря, котрий являється одним з орґанізаторів та керовників еврейської народньої партії „Їдіше Фолкспартей“ на Україні. Г. Я. Солодарю предявлено большевиками обвинувачування в активній співучасти в боротьбі за Українську Народню Республіку. Серед широких еврейських та українських громадських кол викликає велике занепокоєння дальнійша судьба заарештованого.

Становище еврейського населення України. Прибувші за останні часи Евреі-біженці з Київа, Бердичіва, Кам'янця-Подільського і т. д. малюють надзвичайно сумну картину становища еврейського населення України під большевицькою владою. Большевики своєю системою переведення в життя комунізму руйнують в першу чергу весь економичний добробут еврейського населення,