Сторінка:Воля. – 1921. – Т. 2, Рік 3. – Ч. 1-12.djvu/88

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Совітські договори з Персією і Афганістаном торкаються справ політичних взаємин, війська, комунікації, торгівлі і и. Бухара та Хива признані самостійними республіками.

Слідство проти ґен. Булак-Балаховича роспочато у Варшаві по наказу з міністерства судових справ. Слідство-має вияснити поведінку армії Балаховича на терріторії Польщі підчас протибольшевицької війни та з'ясувати особисту вину Балаховича в тих провинах, які закинули йому ліві депутати Сейму.

Міжнароднє життя

Кількість безробітних в Анґлії зросла за останній тиждень на 57.386 осіб. Таким робом усіх зареєстрованих безробітних є тепер в Англії 1,375.490 душ.

В Анґлії роспочався штрейк вуглекопів і робітників инших копалень. Кількість непрацюючих — разом з безробітними — перейшла три міліони душ. До штрейку приєднилися робітники при помпах, так, що деякі копальні заливає вода. Є небезпека, що й залізнодорожники та робітники инших комунікаційних середників приєднаються до штрейку..

Виїмковий стан в Анґлії проголошено роспорядженням короля, про що Льойд Джордж негайно повідомив парлямент.

Виїмковий стан в Анґлії дає урядові майже такі уповноваження, як підчас війни. Під контроль уряду переходять усі комунікаційні середники, газові й електричні підприємства, постачання харчами, порти, ціле мореплавство та вивозова торгівля.

Льойд-Джордж заявив у парламенті, що уряд є проти використовування парламенту, як третейського суду для справ непорозуміння поміж власниками копалень і робітниками.

Анґл. уряд покликав усіх демобілізованих і відпущених моряків воєнного фльоту, щоби використати їх на випадок генерального штрейку, як робітників у найбільш необхідних підприємствах.

Президент Гардінґ обіцяв америкарському комітетові допомоги Ірландцям свою особисту поміч При збірці 10-ти міліонів долярів для бідних ірландських мешканців.

Англійська незалежна робітн. партія постановила на конгресі в Саутпорті відкинути пропозицію Москви що-до приєднання до III. Інтернаціо (521 „проти“ голосів на 97 „за“). Резолюція мотивується відмінними від російських відносинами в Анґлії та нездійснимістю тез III. Інтернаціоналу у Вел. Британії. Меншість рішила відколотися від партії, однак 16 її делегатів заявилося проти росколу. На конґресі був присутнім делєґат німецьк. незалежників Лєдебур.

З'єдинені Держави мають швидко формально заключити мир з Німеччиною й увійти з нею в тісні торговельні зносини. Однак З'єдинені Держави є тої думки, що Німеччина все-ж є одиноко винна у війні і тому повинна заплатити відшкодування по максімум своїх сил. Що-до німецького воєнного відшкодування Америці, то про це рішать окремі переговори.

Др. Сімонс, німецький мін. зак. справ, перебуває на відпустці в Люґано (в Швейцарії) і закордонна преса повідомляє, що побут Сімонса в Швейцарії має на меті повести розмови з довірочними особами Антанти, — особливо Італії і Анґлії — в справі можливого відновлення антантсько-німецьких переговорів.

У Німеччині внутрішнє становище вспокоїлось. У Середній Німеччині всюди ліквідовано повстання; поодинокі террористичні атентати є що-раз рідші. Заворушення тріпають далі на лівому берігу Рейна.

Держави Малої Антанти заявили Гортієму, що вони не задовольняться одним запевненням, що в майбутньому не повториться така історія, як прим, остання з Карлом, тільки домагаються рішучих гарантій проти можливости реставрації Габсбургів.