Сторінка:Відомості Верховної Ради 1947.djvu/259

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


селення, успішно виконувалось протягом трьох з половиною років третьої п'ятирічки.

Українська Радянська Соціалістична Республіка займала значне місце в народному господарстві СРСР, в справі зміцнення економічної і воєнної могутності Радянського Союзу.

В Українській РСР видобувалося в 1940 році 83,8 млн. тонн вугілля, тобто в 3,7 раза більше, ніж у 1913 році. Донбас був перетворений на високомеханізований вугільний район країни. Чорна металургія УРСР витоплювала в 1940 році 9,2 млн. тонн чавуну, тобто в 3,2 раза більше, ніж у 1913 році; 8,6 млн. тонн сталі, тобто в 3,5 раза більше, ніж у 1913 році, і 6,3 млн. тонн прокату, тобто в 3 рази більше, ніж у 1913 році, а її заводи своєю виробничою потужністю і технічним рівнем були гігантами сучасної металургії. На Україні було створено передове і широко розвинене машинобудування. Продукція машинобудування УРСР в 1940 році перевищила дореволюційні розміри більше, ніж в 50 разів і забезпечувала виробництво найбільш сучасних різноманітних видів машин і озброєння. Виробництво електроенергії порівнюючи з 1913 роком збільшилося в 24 рази.

Напередодні Великої Вітчизняної війни Україна досягла високого рівня розвитку сільського господарства. Колгоспи і радгоспи, оснащені передовою досконалою технікою, становили зразок механізованого виробництва і широкого застосування досягнень передової агрономічної науки.

Зростала врожайність колгоспно-радгоспних ланів і продуктивність тваринництва.

Виробництво зерна в УРСР становило в 1940 році понад 28 млн. тонн, тобто на 8 млн. тонн більше, ніж у 1913 році; цукрових буряків — 14,8 млн. тонн, тобто на 5,9 млн. тонн більше, ніж у 1913 році; картоплі — 21,5 млн. тонн, тобто більше, ніж у 4 рази порівнюючи з 1913 роком.

Кожний колгосп на Україні мав, як правило, 3–4 тваринницьких ферми.

Роки перед Великою Вітчизняною війною були для УРСР періодом зростання добробуту радянського народу і розквіту української культури, національної формою і соціалістичної змістом.

Народне господарство УРСР швидко поповнювалось новими кваліфікованими кадрами, виросла продуктивність праці і збільшилось народне споживання; рівень заробітної плати зріс, і збільшилися прибутки колгоспів.

Широкого розвитку набула сітка культурно-освітніх установ, збільшилася кількість учнів у початкових та середніх школах і у вищих учбових закладах; на ділі забезпечувалось загальне навчання дітей. В 1940 році було в УРСР 29.430 шкіл, 129,1 тис. лікарняних ліжок, 166 вищих учбових закладів і 660 спеціальних середніх учбових закладів.

Велику роботу було проведено щодо благоустрою великих