Перейти до вмісту

Сторінка:В. Кордт. Чужоземні подорожні по Східній Европі до 1700 р. (1926).djvu/13

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
IX вік.

1) Оттар, близько р. 890.

Норвежець Оттар (по норвезькому Ottar; по англо-саксонськи Ohthere), перший подав відомості про узбережжя Білого моря, що його він досяг обігнувши ріг Нордкап.

Відомості наші про особу Оттарову дуже мізерні. Єдине і то не рясне, джерело це оповідання його про свою подорож. Ми знаємо, що він жив у країні Галогаланд[1] (Halogaland; як кажуть норвезці тепер Helgeland; по англо-саксонськи Halgoland), а саме на найбільш північному місці, де тоді жили норвезці. Далі на північ од цього місця була вже пустельна, необроблена земля. За батьківщину його, на підставі цих даних, уважають норвезький берег против Лоффоденського острова Гінде (Hindö). Оттар посідав показне становище серед своїх земляків: з нього була людина багатенька, с.-то багата на худобу. Він мав 600 свійських, викоханих удома, некупованих північних оленей, 20 корів, 20 баранів і 20 свиней. Орав він і землю, тільки не побагату, й обробляв свої лани кіньми. За головне джерело, що з нього жили осельники його батьківщини, він має данину, — її платили їм фінни. Данина тая складалася з шкур, пір, китового вуса, то-що.

Подорож свою Оттар зробив, щоб довідатися, чи-ж далеко простягається земля на північ од місця, де він повсякчас жив, знов-же бажав він пересвідчитися, чи заселено її а чи ні; але найбільше з-за моржові лови. Отже не тільки практична мета, але й цікавість керували їм у даному разі: з його неначе дослідник невідомих країн.

Вирушивши в море, плив він вздовж берега па північ; праворуч його була безлюдна країна, а ліворуч далекий океан. Третього дня він приїхав до північного збірного пункта китоловів.

Пропливши знову 3 дні на північ, йому довелося зачекати західнього або більш північного вітру, бо тут або берег завертав на схід, або-ж море вдавалося в суходіл, чого він не міг вирішити відразу.

 
  1. Давньо-норвезька країна Halogaland займала більш-менш частину нинішньої Норвегії, що знаходиться між 65° і 70° півн. шир. Helgeland тепер (між 64° та 60° півн. шир.) утворює південне фохтетно амта (повіта) Норланда і завбільшки менший як давньо-норвезький Halogaland.