Сторінка:Генеральне слідство про маєтності Лубенського полку 1729 – 1730 рр. (1931).pdf/122

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 112 —

о томъ вѣдати надлежить симъ унѣверсалнимъ писанъемъ нашимъ ознаймуемъ, ижъ показовалъ намъ панъ Семенъ Евстафіевичъ, товаришъ сот нѣ Роменской унѣверсалъ антецессора нашего бывшого гетмана, данный ему на село Басовку въ сотнѣ Роменской лежачое и на част войсковую в млинѣ его ж власномъ в селѣ Миколаевцѣ на рецѣ Ромнѣ стоячого, и про силы на тое нашего потвержателного унѣверсалу. Мы прето гетманъ, тое его прошеніе за слушност принявши, росказалисмо з канцеллярій войсковой сей нашъ видати унѣверсалъ, которимъ яко тое село Басовку в спокойное Владѣніе ствержаемъ, такъ и част войсковую в помянутомъ его млинѣ, на рецѣ Ромнѣ стоячомъ, одбырати позволяемъ. Зачимъ абы панъ полковникъ лубенский зъ старшиною полковою, и панъ сотникъ роменский з урядомъ, а особливе дозорца млиновъ наших лубенскихъ не смѣли и не важилися ему пану Семену Евстафіевичу в владѣню вишпомянутого села Басовки и в отбиранъю от посполитих тамошних людей повинности и послушенство, также и в заживаню з млина своего части войсковой найменшой не важилис чи нити трудности пилно приказуемъ, Данъ в Глуховѣ, августа 31 д., року 109.

В подлинномъ подписано: Зви:рменованный гетманъ рукою власною.

Мѣсто печати рейментарской.

Кѣ сему унѣверсалу деръжавъця деревънѣ Басувки сотникъ Роменский Семенъ Остаповъ руку приложил.

Сподлинним сводилъ полковый писар Савіцкий.

[158] 11.

Его царского пресвѣтлого величества войска Запорожского обоихъ сторонъ Днепра гетманъ lоаннъ Скоропадский Пану полковниковѣ войска его ж царского пресвѣтлого величества Запорожского лубенскому зъ старшиною его полковою, а особливе пану сотни ковѣ роменскому до всѣми урядовими, и кому бы колвекъ о томъ вѣдати над лежало, симъ нашимъ унѣверсаломъ ознаймуемъ, ижъ п. Семенъ Остаповичъ, атаманъ городовий роменский, просилъ насъ о наданъе ку вспартю госпо дарства своего селця Гарасимовки, въ сотнѣ тамошней найдуючогося. Мы теды гетманъ, принявши тое его пана атамана городового роменского про шеніе за слушность, а знаючи, же и прощліе атaмання тамошніе мѣвали з волѣ антецессоровъ нашихъ наданные себѣ въ той сотнѣ села этого респекту, яко видаемъ сей нашъ унѣверсалъ, которимъ надаемъ ему пану атаману ро менскому до ласки нашой войсковой помянутое селце Гарасимовку, позво Аяючи ему належитые энего от людій тяглих (:опрочь козаковъ, которiе при свойхъ волностяхъ ненарушно заховани быти мѣютъ:) отбирати послушенства и повинности, такъ абы в томъ ему нѣхто зъ старшини и чернѣ войсковихъ и посполитих людей жадной перешкоди и перепони чинити не важилъся, мѣти хочемъ и рейментарско приказуемъ. Данъ в Глуховѣ, iюня 17, pоку 1712. В подлинномъ подписано: Звышъменованный гетманъ рукою власною, Мѣсто печати рейментарской. Къ сему унѣверсалу державъця села Гарасимовъки сотникъ роменъский Се мен Остаповъ руку приложил.

С подлинним читалъ полковый писар Савіцкий.

[159—Манджосів].
8.

Пресвѣтлѣйшаго и державнѣйшаго великаго государя его царского вели чества войска Запорожскаго гетманъ lоанъ Скоропадский.