Сторінка:Герасимович. Життя й відносини на Радянській Україні. 1922.pdf/97

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Як відбивається імперіялізм на населенню? — На це відповідь дуже проста. Підчинену завойовану націю кривдиться морально і матеріяльно, а пануюча нація користується як не писаними то фактичними привілеями, при чому кривдник іще нарікає на свого гнобленого „брата“, мовляв — він шовініст, еґоїст, непримирний, необєктивний і т. д., і т. д. — А коли гноблений єще енерґічніще стане протестувати, або хопиться самооборони, тоді він в очах наїздника — гайдамака, бандит і т. п.

В цьому випадку слушно зауважує Гуцайло в своїй брошурці:

„Кривджений не може бути об'єктивний в тому розумінню, що кривдник має лише поступити у визиску а покривджений має дальше дати себе обкрадати але лише в лекший спосіб, себ-то місто неволництва або панщини, має пристати на конституцію у визиску. Бо це не буде об'єктивність. Об'єктивність буде лише тоді, коли кривдник поминаючи те, чи він має бути покараний чи ніраз на все віддасть се, що забрав.“

Примінюючи вище сказане в загальниках до конкретних наших обствин, прийдемо до одиноко можливого висновку: Буржуазна Польща загарбала Придністрянську Україну, Холмщину, Полісся