Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/51

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Капіталізм має тільки один шлях, — шлях іще дужчої експлуатації.

Джерелом нової надвартосте може бути тільки вже додолу пригноблений робітник. Його буде спонукувано, та навіть присилувано працювати більше і важче, як коли раніще[1]. Робітникові непомірно мало платитиметься, салдатам, що зістануться в армії, так саме буде недоплачувано, а незарібні повсюди голодуватимуть. Все буде тяжко оподатковано.

Якими засобами капіталісти накидуватимуть свою волю робітникам? Державою.

Держава присилує робітників, інвалідів, удів і сиріт жити в мізерії і злиднях.

Держава задержить озбройні сили, щоби ними в неволі робітників тримати, — вона одним буде добре платити, а других гостро гнітити.

Вона в інтересах капіталізму буде реґулювати продукцію.

Вона задержить військову повинність, вона візьме під свою охорону промисловість, а пролєтарів вона пообертає в державних робітників і промислових салдатів. Вона переверне їх у невольників компаній, трестів і синдикатів. Держава стане домом напутливих робіт. В інтересах капіталізма буде запроваджено державний соціялізм, в котрому державний капіталізм буде всемогутній, а робітників буде запроторено до повної неволі[2].

Держава стане найжорстокіша експлуататорка, страйки будуть неможливі.

Армія вживатиметься, щоб усе те здійснити.

Армія, що була в 1914 р. мобілізована для боротьби за імперіялізм і капіталізм, замусована домішкою нових аристократичних і буржуазних елєментів, зробиться знаряддям, яким робітництво після війни будуть у неволі держати.

Тую армію вживатиметься підчас усякого економічного або політичного страйку, у діло пускатиметься гармати і рушниці, кулемети, літаки і бомби, зроблені робітниками, і те все повертатиметься проти самих таки робітників та на їх приборкання.

 
  1. Ось як Тейлерова система та инші спонукливі методи, які росписувано як „добробутні“ системи.
  2. Під державним соціялізмом ми розуміємо систему громадянства, в котрому держава орудує багатьома закладами капіталістів і охороняє їх законами й приписами супроти робітників.