Сторінка:Герман Ґортер. Світова революція. 1922.pdf/67

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

спротиву. Робітники світа муситимуть признати, що соціялізм як раз виник із тієї самої війни, котра була очевидно його зруйнувала.

Коли Німеччина вчинила мир з большевиками, то це був мир тільки для зовнішнього ока. В дійсности тим заміряно його тільки знищити. Точнісько так, як того большевики сподівались, Німеччина проникла на Україну, шпихлір Росії, де вже тимчасом совітська влада була запанувала. Вона захопила Польщу, Литву, Латвію, Естонію, Фінляндію і Кавказ і зробила приготування загарбати инші частини Росії.

Большевики скорилися цьому, щоб урятувати соціялістичну громаду. Вони знали, що тільки тим робом зможуть вони перебувати в дотику і в звязку з німецьким та англо-американським пролєтаріятом. Вони пожертвували частиною своєї країни для того, щоб продовжити боротьбу з імперіялізмом і піддержати солідарність з робітниками инших країн, і тим появили перший приклад міжнародньої єдности робітництва.

Історія ще ні разу не подала нам прикладу чогось більшого або величнішого за цей вчинок, — бо ж великий він єсть у своїй мудрости і величніший у своїм значінню, як для робітництва, так і для цілої людськости.

Прихід соціялізму проголошено вістуном, гідним свого імени.

Та хоча встановлення соціялізму в переважно хліборобській країні наче й суперечить ортодоксальному соціялістичному знанню, проте немає причин гадати, що вспіх революції є неможливий, або що соціялістичну громаду не можна спорудити. Аби тільки инші держави не втручались. Ортодоксальний погляд говорить, що соціялізм можна здійснити тільки в високо-розвиненій промисловій країні. Але наука не потрапляє збагнути всі можливосте розвитку природи й суспільности. Завжди щось нове з'являється на світ денний. В Росії були виключні кляси й клясові умови. Там був досить численний і дуже революційний пролєтаріят, значна частина котрого, подібно до селянства, жила у великих злиднях. Ті кляси були дужчі за всі инші. Кляса бюрократів та дідичів переводилася, а попри неї була квола капіталістична кляса. Чому ж бо перші обидві кляси не могли разом соціялістичну громаду встановити? Чому ж бо спокволя не могли б вони банки, торг і промисловости соціялізу-