Перейти до вмісту

Сторінка:Голубець М. З історії міста Сокаля (1929).pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Nałazła się zdrada w mieście tamecznym i zaraz zapłatę odniosła mieczem. Co się tam stało dalej, nie wiemy“…

А що там сталося ми знаємо. Костомарів оповідає, що з наближенням Хмельницького, сокальські православні кинулися до нього як до спасителя й разом з козаками пограбили католицькі костели, при чому навіть кости покійників викинуто з домовин. Хмельницький стояв тоді табором під гаєм Валявкою, де до нині збереглися сліди окопів. Коли Хмельницький пішов з під Сокаля на Львів, почалася чорна ніч відплати для православних. Поляки, які тепер стяглися з усіх усюдів до міста, почали ночами нападати на українські доми, вирізували їх мешканців, а тіла вбитих кидали до Буга…

Літом 1649 р. скликав король Ян Казимир під Сокаль посполите рушення, яке вийшло відтіля проти Хмельницького під Топорів і Збараж.

В 1650 р. почалася будова монастиря й костела Бригідок коштом Христини з Любомирських Потоцької, але в 1655 р. знищили його козаки Хмельницького.

В 1651 р. відбулося під Сокалем чергове посполите рушення, підчас якого відсвятковано ювілей папи Інокентія X. з особлившою парадою й пересадою екс-кардинала й єзуїта на престолі.

Розгром української армії під Берестечком, спричинений зрадою татар, приписували