Сторінка:Грінченко Б. Словник української мови. Том I. А-Ж. 1937.djvu/9

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
ДО НОВОГО ВИДАННЯ
„СЛОВНИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ“


„Словник української мови“ має свою велику історію. Над складанням його працювали цілі покоління. Ця робота була розпочата в 1864 році. Закінчена — в 1904 р. Таким чином підготовча робота над словником йшла 40 років.

„Словник української мови“, упорядкований за завданням редакції журналу „Киевская Старина“ Б. Грінченком, посідає визначне місце в історії розвитку української мови. Подібно до „Толкового словаря живого великорусского языка“ В. Даля (що його тепер перевидано), „Словник української мови“, упорядкований Б. Грінченком, є найбільший з виданих до цього часу українських словників. Тут зібрано слова народної української мови, записані з народних уст. Використано фольклористичні збірки. Для словника використано українську літературу, починаючи з виходу „Енеїди“ (1798 р.) до 1870 року.

Звичайно, матеріали, подані в словнику, мають на собі відбиток тих часів, коли ці матеріали збиралися.

Користуючись словником, сучасний читач повинен мати на увазі історичні умови, коли словник складався. Хоч матеріали до словника збирали протягом кількох десятиріч, все ж він не відбиває повністю стану української народної мови на кінець XIX століття: Чимало мовного матеріалу, який відбивав революційні прагнення українських трудящих має, не потрапило до словника. Це в значній мірі сталося в наслідок утисків царської цензури.