Перейти до вмісту

Сторінка:Гюго В. Дев'яносто третій рік (1928).djvu/22

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
КНИГА ДРУГА.
 
Корвет Клеймор.
 
I.
 
Англія й Франція всуміш.
 

На весні 1893 року, в той час, як Франція мала патетичну розвагу з упаду жирондистів, ось що відбувалося на ламаншському архіпелазі.

Одного вечора, першого червня, в Джерсеї у маленькій, самотній бухті Боннюї, за годину перед заходом сонця, в таку мрячну годину, що добра до втікання, бо небезпечна до плавби, якийсь корвет наставляв вітрила. На цьому кораблі моряки були французи, але він належався до англійської флоти, що була на відпочинку і немов на сторожі біля східнього острівного кінця. Принц де Ля Тур-д'Овернь, з роду Бульйонів, був за начальника, англійської флоти і то з його наказу й для якоїсь дуже спішної й особливої справи було відряджено корвет.

Той корвет, записаний у Трініті-Гаузі під назвою Клеймор, був на вигляд, ніби вантажний, але в дійсності був військовий. Він мав тяжку й спокійну купецьку ходу; але не треба було на це сполягати. Його було збудовано з подвійною метою, — хитрощі й сила; дурити, коли можливо, битися, коли треба. Для справи, що він мав виконати тої ночи, замісць вантажу, поставили в міжчердаччі тридцять каронад великого калібру. Ці

38