Перейти до вмісту

Сторінка:Гюго В. Дев'яносто третій рік (1928).djvu/363

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

вічности зачинилися за ним і хто-небудь знайдеться, що прийде відсунути засова! Цей громадський злочинець був мертвий; і разом з ним умерли повстання, братовбивча боротьба, звіряча війна; невже ж хтось воскресить його?

О! як сміялась би та мертва голова!

Як цей привид сказав би: «От і добре, я знову живий, дурні!»

І як би він знову взявся до своєї огидної справи! як би він знову занурився, невблаганий і радісний, в безодню ненависти й війни! як би знову завтра ж побачили спалені хати, забитих полонених, добитих поранених, розстріляних жінок!

Та й врешті, чи не прибільшував Ґовен цього вчинку, що так його чарував?

Троє дітей гинули; Лантенак їх врятував.

Але хто ж їх загубив?

Хіба не Лантенак?

Хто кинув ті колиски в пожежу?

Хіба не Іманус?

Хто то такий Іманус?

Маркізів лейтенант.

Відповідає начальник.

Отже, палій і вбийник був Лантенак.

Що ж він зробив таке надзвичайне?

Він лише відмовився від злочину. Більше нічого.

Задумавши злочин, він відступив перед ним. Він злякався самого себе. Крик матери збудив у ньому той поклад одвічного людського жалю, той ніби осад якийсь всесвітнього життя, що є в кожній душі, навіть найзлочиннійшій. На цей крик він вернувся назад. З темряви, в яку він поринав, він повернувся до світла. Зробивши злочин, він виправив його. Вся його заслуга була в тому, що він не був потворою до кінця.

Так мало! І за це йому віддати все! Віддати йому простір, поля, луки, повітря, сонячне світло, віддати йому ліс, а він його використає для розбійництва, від-

379