Перейти до вмісту

Сторінка:Доманицький В. Життя Тараса Шевченка (1917).pdf/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

мало, то й ясніше бачив неправду, що діють люди людям на світі, торгуючи людьми та орудуючи ними, наче то не люди, а якась скотина.

Тим часом Енгельгардт, коли його запитали, чи не пустить він на волю Шевченка, заправив за нього аж 2500 рублів. Де було взяти такі великі гроші? Тоді Брюлов з Жуковським придумали спосіб. Брюлов намалював портрет Жуковськаго, той портрет продали, і 22 апріля 1838 року, коли Шенченкові було 24 роки, куплено йому волю. Тепер він почав вчащати до Академії Художеств і незабаром став найлюбішим учеником і товаришем Брюлова.


Але славу на віки придбав собі Шевченко не отим малюванням, а своїми віршами. От тепер тільки, коли він був уже вільний, почав він складати своєю рідною українською мовою вірші, сам за-для себе, бо тоді легше йому ставало, коли слова стелилися на папері «сумними рядами». Опиниться він перед якимсь прехорошим малюнком, задумається, а перед ним переходять, як тінь, бідні мученики — гетьмани українські… стелиться степ з високими могилами… красується пишна Україна… І він виспівував про них та плакав нишком та списував на папір свої думи, сидячи у Літньому саду. Згодом довідалися земляки, що Шевченко пише вірші, про-