Сторінка:Д. Терешівський. Селянська духова сушарня (1914).djvu/8

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


10коп. проти димової сушарні: через те, що сливи не течуть, більш задержують в собі соку і більшу мають масу, — других 10 коп., череп те, що на перебірання на духовій сушарні треба далеко менше часу і рук, ніж на димовій, — ще 10 коп.; всього збережем 30 коп. Прищитавши 1 р. за те, що сливи не димлені, виходить 1 р. 30 к. прибутку на пудові проти димлених слив. І цей рощот не прибільшений, а применшеній. За місяць на духовій можна насушити не меньш 50 пудів слив[1] — то значить, чистого прибутку проти димлених було-б 65 руб. От половина видатку на сушарню і повернеться на перший-же рік. Таким чином за два врожаї можна повернути всі видатки на сушарню. А далі вже буде чистий прибуток. Хто насушує на димових до 25 пудів, той вернув-би свої видатки в 4 врожаї, і чистий прибуток мавби аж на п'ятім врожаї. Хто насушує до 15 пудів, той мусів би ждати чистого прибутку 7 врожаїв. Це тоді, як би витратив на сушню 130 рублів. Але сушарню можна збудувати за далеко менші кошти, — за рублів 40 або 50, бо багато роботи можна зробити самому; матерьял для будинку і для сушні можна взяти дешевий; палену цеглу можна ужити тільки там, де проходить вогонь і дим, а стіни зробити з хворосту і обмастити глиною, або зробити їх з вальків. — У кого мало слив, той, посушивши свої сливи, міг би наймати сушарню тим, у кого її нема, і цим способом збільшити свій прибуток.

Треба додати, що в духовій сушарні ні в якім разі не може виникнути пожар од сушіння, тим часом як димові часто займаються, горять, а з них пожар перекидається на будинки.

Як бачимо, духова сушарня — це не така вигадка, що нею можуть користуватись тільки пани та багаті люди. Вона доступна не тільки селянинові середнього достатку, але й незаможньому. Як незаможній селянин стягається на хату, на клуню, на пару коней, так повинен стягнутись на сушарню.

Продати свої сливи за півторачну ціну проти звичайної ціни це не дурниця, якою можна нехтувати в хазяйстві. Над цим повинен подумати всякий розсудний хазяїн.

Дай же, Боже, щоб було в добрий час всім, хто замислить скористуватись з цеї поради.

  1. При великому врожаї сушать неділь шість, — в такім разі можна насушити 75 пудів.