Сторінка:Едвард Жарський. Плавання.pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено


Рис. 25.
3. Якщо ти вмієш плавати — тоді не забудь скинути верхньої одежі і взуття. Скачи далеким розгоном у воду ногами вниз і допливи до потапаючого. Коли це ріка, тоді біжи берегом, випереди потапаючого, а тоді щойно скачи у воду і пливи до нього.

4. Якщо наблизишся до потапаючого — не дозволь, щоб він схопив тебе, бо тоді він може тебе дуже легко втягнути під воду і відібрати свободу рухів.

Підпливши до потапаючого, кинь йому сорочку чи рушник, щоб він міг її вхопитись. Допливаючи, несеш її в зубах і дозволяєш потапаючому вчепитися за другий кінець.. Якщо він має ще силу триматися рушника, тоді підтягай його поволі до берега; в противному випадку підпливай до нього із-заду.


Рис. 26.
5. Підпливши до потапаючого ззаду, старайся повернути його навзнак, давай одно рам'я довкола його грудей, схопи його попід паху і пливи теж навзнак в напрямі берега. Уважай, щоб його лице було над водою та щоб лежало на твоїх грудях. /Гляди Рис. 25/.

Рівночасно скажи потапаючому, щоби поводився спокійно, що не кидався, бо тим перешкоджує тобі допомогти йому в небезпеці втрати життя. Коли він послухає, можеш свобідніше тримати його на воді. Вважай, щоб він зі страху не повернувся і не схопив тебе.


Рис. 27.
6. Коли потапаючий уміє плавати і є притомний, тільки знесилений, тоді можеш дозволити йому заложити руки тобі на шию, щоби ти мав змогу вільними руками і ногами плисти до берега.

Коли ви рятуєте у двійку, другий рятівник підпливає ззаду і потапаючий закладає свої ноги на його рамена. /Рис. 27/.

7. Коли потапаючий дуже неспокійний, кидається і може тебе вхопитися, тоді треба почекати, аж він трохи ослабне. Відтак хапаєш його за рамена повище ліктів і сам пливучи на спині, держиш його перед собою. Тоді він уже не відвернеться, а його розтягнені легені наберуть повітря і зроблять його легшим.

Від конвульсійного хвату потапаючого можна звільнитись, коли набравши повітря пірнеш з ним на хвилину під воду. Він інстинктовно пустить тебе із своїх рук.