Сторінка:Едвард Жарський. Плавання.pdf/3

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
ПЛАВАННЯ

Плавання — один з найбільше здорових спортів. Воно всесторонно впливає на розвиток молодої людини, виробляє всі м'язи, надає тілу гнучкости. Реґулярні вправи у плаванні зміцнюють серце й легені. Підчас купання і плавання організм юнака загартовується під впливом температури води й її тиску. Тому плавання — цінний спосіб гартування; загартована людина легше переносить зимно, спеку, їй не загрожує перестуда. Крім того, людині, що вміє плавати, легше поспішати з поміччю потапаючим і їх рятувати.

Загальні завваження

Людина може триматися на поверхні доти, поки все її тіло знаходиться у воді; але досить підняти з води голову — як тіло зануриться глибше. Тому добрі плавці тримають все тіло, а то й голову у воді; лише підчас вдиху вони піднімають обличчя з води, а потім знову занурюють його.

Найбільше для плавця вигідне положення тулуба - якнайбільше горизонтальне до поверхні води; тоді він легше поборює опір води.

Найлегше навчитися плавати в дитячому й юнацькому віці. Учитися плавати можна на будьякій прибережній частині ріки, з твердим, чистим дном і нешвидкою течією, якщо нема відповідного басейну.

Плавати можна тільки при доброму самопочутті. Не слід плавати відразу після їжі.

Способи спортового плавання

Існує декілька способів спортового плавання, а саме: довільний спосіб — кроль, грудний стиль — брас, метеликовий стиль і дельфін, на спині.

1. Кроль — це найшвидший і дуже поширений спосіб плавання. При тому стилі — тіло уложене зовсім паралельно до поверхні води, голова творить природне продовження тіла і тільки при вдиханні повітря легко звертається вбік. — Ноги випрямлені, постійно напереміну вдаряють воду згори вниз, при чому на один рух руки іде шість ударів ніг. — Праця рук нагадує “загортання” води то правою то лівою рукою. Випрямлену праву руку плавець переносить в повітрі перед голову, занурює у воду /пальці стиснені разом, а не розчіплені кінчики пальців перші входять у воду і тягне руку у воді /рука увесь час випрямлена/ на висоту пояса, після чого згинає руку в лікті, підносить її й боком переносить вперед. Вміжчасі подібний рух виконує й ліва рука /гляди рисунок/. Вдихаємо повітря так, що звертаємо голову вбік при переношенні руки вперед, а вдихуємо повітря занурюючи голову у воду.

2. Грудний стиль або брас, вимагає за спортовими приписами, щоб праця рук відбувалася під поверхнею води, щоб руки тягнути рівночасно вбік; ноги мусять також бути рівночасно зігнені, викинуті вбік і притягнені до себе. Кожне будьяке відхилення вбік спричинює автоматично дискваліфікацію.