Сторінка:Едвард Жарський. Плавання.pdf/4

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

В загальному плавання брасом виглядає так: 1. Руки й ноги випрямлені в одну лінію; 2. долоні рук звертаємо на зовні й широким помахом вбоки загортаємо воду випрямленими руками; рівночасно підносимо дещо понад воду бороду так, щоб можна було вдихнути повітря, після чого занурюємо голову у воду й видихуємо повітря таки у воду. Після загорнення води руками — притягаємо руки до грудей і випрямлюємо їх вперед. За той час скорочуємо ноги в коліні й притягаємо їх вперед — опісля відштовхуємо їх сильно вбоки так, щоб вповні випрямилися — після чого стягаємо їх разом до середини так, що ціле тіло є знова зовсім випрямлене.

3. Плавання стилем “батерфляй — метеликом — поширилося недавно, як один зі способів грудного стилю. Цей стиль перйшов певний розвиток і в остаточній фазі найбільше поширився спосіб “дельфін”. При цьому способі рухи обома руками виконується одночасно. У воду руки опускаються випрямленими вперед перед голову; поступово опускаються вниз і загортають /гребуть/ воду під себе; після виконання повного руху руками — витягаємо їх боком понад воду, щоб знова перенести їх поверх води вперед перед голову. Голова, опущена обличчям у воду, трохи піднімається для видиху так, щоби рот опинився над поверхнею. Видих — у воду. Обидві ноги працюють одночасно з тулубом, точніше: з мидницею так, що увесь рух долішньої частини тіла — разом з ногами — творять постійні хвилі.

4. У плаванні на спині /горілиць/ — плавець лежить на спині; ноги випрямлені, виконують рухи як при кролі — зверху вниз. Також і руки працюють як при плаванні стилем кроль — тобто на зміну /раз ліва — раз права/ переносимо випрямлену руку поза голову — заграбуємо воду до самого майже тулуба — опісля витягаємо руку з води і переносимо понад водою поза голову, щоб зачати новий рух. В міжчасі, як переносимо одну руку понад водою — друга рука загребує воду.

СПОСОБИ ПРАЦІ З ЮНАЦТВОМ

1. Плавацькі заняття з дітьми від 7-10 років переводити забавами і показом. Діти краще присвоюють собі рухи, що їх задемонструє виховник і гегко відтворюють всі рухи. Отже — навчання кожного руху починати від показу даного руху. Заняття у воді не повинні тривати довше як 10-15 мінут.

2. Заняття з дітьми від 11-12 років можуть тривати дещо довше, але не більше 20 мінут. Діти присвоюють собі вже й словні пояснення.

3. Мінімальна температура води повинна бути коло 70 до 72 ступнів Фаренг., повітря 72 до 74 Фаренг. Не переводити занять при вітряній погоді. Не перетяжувати надмірним зусиллям вправляючих. Якщо виховник запримітить у вправляючих перевтому або “гусячу скіру” — заняття треба зараз перервати; при прохолодженні /гусяча скіра/ — витерти тіло сухим рушником, пустити під теплий душ, дати теплого чаю, одягти в теплий одяг тощо.